Německo v polovině června uzavře berlínské letiště Tegel. Loni bylo čtvrtým nejvyhledávanějším v zemi

Německo v polovině června přechodně uzavře nejdůležitější berlínské letiště Tegel. Ve středu se na tom dohodla centrální vláda se spolkovými zeměmi Berlín a Braniborsko. Kvůli koronaviru letiště obsluhuje málo pasažérů a většina terminálů je mimo provoz. Podle listu Handelsblatt se Tegel už možná znovu neotevře nikdy.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínské letiště Tegel

Berlínské letiště Tegel | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Pokud se počty cestujících v příštích týdnech výrazně nezvýší, letiště se podle agentury DPA uzavře na dva měsíce. Podobně v minulosti postupovala i Paříž. K 1. dubnu uzavřela letiště Orly a lety přeložila na letiště Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže.

Při průjezdu Rakouskem by Češi neměli zastavit ani u pumpy. Jaká jsou pravidla pro dovolenou v zahraničí?

Číst článek

Tegel se nachází v blízkosti centra města a loni byl s více než 24 miliony cestujících čtvrtým nejvyhledávanějším letištěm v zemi po Frankfurtu nad Mohanem, Mnichovu a Düsseldorfu. Letiště Schönefeld na jihovýchodním okraji Berlína je menší, loni přepravilo jen asi 11 milionů cestujících.

Nyní obě letiště dohromady denně neodbaví více než 2000 cestujících. Hlavní budova Tegelu je zavřená od poloviny března. Provozovatel, který je letištní společnost Berlin Brandenburg, už kvůli současné krizi přišel o příjmy v řádu stovek milionů eur.

S uzavřením Tegelu se počítalo, ale až na konci roku. Poslední den v říjnu by se po opakovaných odkladech mělo otevřít nové berlínské letiště Willyho Brandta a poslední let z Tegelu byl naplánovaný na 8. listopadu. Jeho šéf Engelbert Lütke Daldrup ale před nedávnem vyjádřil skepsi ohledně znovuotevření Tegelu po přechodné pauze.

Provoz Tegelu svou hlučností rušil stovky tisíc Berlíňanů. Letiště mělo ale díky centrální poloze i své fanoušky. V referendu v roce 2017 se většina hlasujících vyslovila pro to, aby Tegel zůstal v provozu i po otevření nového letiště. Úřady se ale výsledkem všelidového hlasování nemusejí řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme