Cestovní kanceláře: Podzim je vrchol sezony, zavření maďarských hranic postihne tisíce turistů z Česka

Uzavření hranic, které od 1. září ohlásilo Maďarsko, se dotkne tisíců Čechů. Podzimní měsíce totiž představují vrchol turistické sezony. Uzavření hranic může opětovně postihnout i ty, kteří plánovali pobyt na jaře a přeložili jej na podzim, tvrdí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Uzavření hranic se podle ministerstva zahraničí zřejmě nebude týkat průjezdu přes Maďarsko. Česko se také snaží vyjednat řešení pro zaplacené zájezdy.

Praha/Budapešť (Aktualizováno: 16:54 29. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament v Budapešti patří k turisty nejfotografovanějším památkám | Foto: Hermann | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Uzavřením hranic od 1. září nejméně na měsíc chce Maďarsko zabránit šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

Maďarsko zavře 1. září hranice pro cizince. Vracející se maďarští občané musí nastoupit do karantény

Číst článek

Český velvyslanec v Maďarsku Tibor Bial řekl Radiožurnálu po svém sobotním jednání se zástupci maďarského ministerstva zahraničí, že turisté budou moci i po 1. září zemí projet nebo se vrátit domů.

„Co mi říkali - zatím ještě neoficiálně - turisté, kteří ukončí svůj pobyt v zahraničí a buď opouštějí Maďarsko a vracejí se zpátky domů, respektive tranzitují přes Maďarsko, opuštění Maďarska pro ně bude samozřejmě povoleno,“ uvedl.

„Tranzitní koridory budou nadále fungovat. Maďarsko nechce způsobit kolaps mezinárodní dopravy ani paralyzovat ekonomiku,“ řekl Bial rozhlasu.

Následně to potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová, podle které tak maďarské opatření neovlivní například návraty Čechů z Chorvatska.

Koronavirus v Maďarsku

V Maďarsku v posledních dnech začalo nakažených přibývat rychleji, za uplynulých 24 hodin země hlásí 158 nových případů koronavirové infekce, informovala dnes agentura MTI.

Celkem Maďarsko registruje 5669 infikovaných, 614 lidí kvůli komplikacím provázejícím covid-19 zemřelo. Nejvíce nakažených je v Budapešti. Počet aktivních případů je momentálně asi 1300. V nemocnicích je téměř osm desítek pacientů s covidem-19, sedm z nich na plicní ventilaci.

Francie hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem. Macron nevyloučil zavedení karantény

Číst článek

„Velké ztráty by pro cestovní kanceláře představovaly i již neuskutečněné nové prodeje, které měly na podzim velký potenciál s ohledem na stabilní průběh letní sezony v Maďarsku. Zvažovaná změna postoje maďarské vlády směřující k případnému uzavření hranic nebyla předem avizována a stávající situaci považujeme za šokující,“ uvedla v sobotu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Asociace upozornila, že během víkendu má maďarská strana specifikovat odůvodněné výjimky, na základě kterých by měl být vjezd na území Maďarska možný.

„Asociace českých cestovních kanceláří a agentur okamžitě iniciovala směrem k ministerstvu zahraničních věcí, aby mezi výjimky byly zařazeny zájezdy a pobyty s již zajištěnou rezervací a také krátkodobý tranzit přes území Maďarska do jiných zemí,“ uvedl prezident asociace Roman Škrabánek.

Mluvčí ministerstva Štíchová uvedla, že se úřad snaží cestovním kancelářím vždy při zavedení restrikcí v cizině pomoci.

„Bohužel zatím neznáme přesné znění maďarského vládního opatření, čekáme na jeho oficiální vydání,“ sdělila. „Naše ambasáda se od včerejšího dne (pátku) snaží opakovaně apelovat na maďarské orgány, aby našly řešení pro již zakoupené zájezdy startující po 1. září,“ doplnila.

Oblíbené termální lázně

V pátek uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří, že se hovoří o tom, že by lidem s předplaceným pobytem byl vstup do Maďarska umožněn. Do Maďarska na podzim Češi jezdí především do termálních lázní.

Vojtěch: Původně jsme si mysleli, že přes léto koronavirus poleví. Žádná pauza ale nebyla

Číst článek

Kvůli pandemii tuzemské cestovní kanceláře a agentury podle zjištění ČTK zaznamenaly letos u Maďarska pokles prodejů zhruba o 50 až 70 procent.

Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové lidé dosud nejčastěji kupovali pobyty s odjezdem 6. září. Vlastní dopravu do Maďarska podle ní volí 94 procent klientů, nejvíce jich žádá ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích s polopenzí. Češi podle cestovních kanceláří v Maďarsku tráví nejčastěji od čtyř do sedmi dnů.

O delším pobytu Čechů v Maďarsku má Český statistický úřad poslední údaje z roku 2018. Dovolenou tam v tomto roce strávilo 164 tisíc Čechů. Maďarská turistická agentura ve svém červencovém zpravodaji uvedla, že Česko je co do počtu návštěvníků pro Maďarsko zvláště důležitou zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme