Pokles o 10 procent. Budoucnost německé ekonomiky vidí průmyslová komora pesimističtěji než vláda

Německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentním tempem, tedy minimálně o deset procent. Předpověděla to v úterý Německá průmyslová a obchodní komora, která je tak mnohem pesimističtější než německá vláda.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentním tempem, tedy minimálně o deset procent (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„V tomto roce budeme nevyhnutelně svědky historického hospodářského poklesu,“ uvedl prezident Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Eric Schweitzer, kterého citovala agentura Reuters.

Bez rozestupů a rozdělení do malých skupin. Sasko jako jediné v Německu otevřelo školy a školky

Číst článek

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Spolková vláda koncem minulého měsíce předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce sníží o 6,3 procenta. To by byl nejhlubší propad německé ekonomiky od druhé světové války. V příštím roce počítá vládní prognóza s růstem HDP o 5,2 procenta.

Spolkový statistický úřad minulý týden oznámil, že ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Na vině je šíření koronaviru a s ním spojená omezení, která nařídila vláda.

Německá ekonomika tak vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP snížil o 0,1 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme