USA měly v dubnu kvůli koronaviru rozpočtový deficit 738 miliard dolarů. Celkově očekávají až 3,7 bilionu

Rozpočtový deficit Spojených států v dubnu činil rekordních 738 miliard dolarů (18,6 bilionu korun), protože koronavirová krize vedla k prudkému růstu výdajů a poklesu příjmů. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva financí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V celém fiskálním roce by se deficit mohl vyšplhat na rekordních 3,7 bilionu dolarů | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Dubnový deficit podle ministerstva odráží obrovské vládní výdaje na zmírnění ekonomických dopadů koronavirové krize. Americký Kongres koncem března schválil záchranný balík v hodnotě 2,3 bilionu dolarů. Následně jeho objem rozšířil až na zhruba tři biliony dolarů. Duben byl prvním měsícem, ve kterém se peníze na schválená stimulační opatření vynakládaly, napsala agentura Reuters.

‚Děsivé jít do práce.‘ Bílý dům obchází strach z šíření covidu-19, zatímco Trump čelí kritice za vládu chaosu

Číst článek

Duben je obvykle měsícem s rozpočtovým přebytkem, protože 15. duben je v USA tradičním konečným termínem pro podání daňového přiznání. Letos byl však tento termín kvůli koronavirové krizi odložen na 15. červenec. Americká vláda v dubnu za posledních 66 let vykázala rozpočtový schodek pouze patnáctkrát, upozornilo ministerstvo financí.

Rozpočtový úřad Kongresu

Rozpočtové příjmy se v dubnu meziročně snížily o 55 procent na 242 miliard dolarů. Rozpočtové výdaje naopak vzrostly o 161 procent na 980 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

Za prvních sedm měsíců fiskálního roku, který začíná v říjnu a končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 1,48 bilionu dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu v dubnu předpověděl, že v celém fiskálním roce by se deficit mohl vyšplhat na rekordních 3,7 bilionu dolarů.

Doposud nejvyšší celoroční deficit zaznamenaly Spojené státy ve fiskálním roce 2009, kdy schodek dosáhl 1,41 bilionu dolarů. V minulém fiskálním roce činil rozpočtový deficit 984 miliard dolarů, což byla nejvyšší úroveň za sedm let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme