Nejhlubší propad od finanční krize 2009. Americkou ekonomikou otřásají dopady koronaviru

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize z roku 2009. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,1 procenta ročně. V prvním rychlém odhadu to ve středu oznámilo americké ministerstvo obchodu.

Washington/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší ekonomika světa je už teď podle analytiků v hluboké recesi. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Výsledek je horší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters čekali za první čtvrtletí propad o čtyři procenta.

Během epidemie přišlo o práci 26 milionů Američanů. Za týden přibyly přes čtyři miliony nezaměstnaných

Číst článek

Pandemie způsobená šířením koronaviru americkou ekonomiku začala naplno ovlivňovat až v březnu, tedy v posledním měsíci prvního čtvrtletí. Řada podniků musela z rozhodnutí úřadů buď výrazně utlumit činnost, anebo své aktivity zcela přerušit. Za pět týdnů, tedy od začátku krize, přišlo v USA o práci už více než 26 milionů lidí.

Prvním čtvrtletím tak ve Spojených státech patrně končí rekordně dlouhé období hospodářské expanze, které trvalo od roku 2009.

Nejhorší má teprve přijít

Analytici se ale domnívají, že to nejhorší pro ekonomiku teprve přijde, protože se začne projevovat pokles výdajů spotřebitelů i firem. Největší ekonomika světa je podle nich už teď v hluboké recesi.

„Ekonomika bude pokračovat v poklesu, dokud se tato země opět neotevře,“ poznamenal hlavní ekonom společnosti MUFG Chris Rupkey.

Ani v nemocnici, ani v laboratoři. Pence si nevzal roušku, i když je to v Mayo Clinic pravidlo

Číst článek

„Jestliže ekonomika v prvním čtvrtletí klesla tak výrazně, za situace, kdy nařízená izolace kvůli pandemii trvala ve většině států méně než měsíc, tak se ani neptejte, jak hluboký propad ekonomika zaznamená ve druhém čtvrtletí,“ doplnil.

Na propad ekonomické aktivity měl v prvním čtvrtletí největší vliv silný pokles spotřebitelských výdajů a likvidace zásob. Tempo 4,8 procenta znamená u HDP nejhlubší propad od posledního čtvrtletí 2008, kdy ekonomiku svírala hluboká krize po pádu investiční banky Lehman Brothers.

Dolar klesá

Pokračující propad investic ve firemním sektoru byl dalším faktorem, který v minulém čtvrtletí notně přispěl k hospodářskému propadu.

Americký dolar po zveřejnění dat mírně oslabil. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel asi 0,2 procenta na 99,64 bodu.

Akcie naopak prudce zpevnily, Dow Jonesův index asi půl hodiny po zahájení obchodování na burze v New Yorku přidával 1,8 procenta na 24 554 bodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme