Americká ropa je nejlevnější za posledních 21 let. Může za to koronavirová krize a nedostatek místa

Ropa v pondělí na světových trzích výrazně zlevňuje, vliv na pokles její ceny mají negativní dopady koronavirové krize na poptávku a také obavy z nedostatku kapacit pro skladování této suroviny ve Spojených státech. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu během obchodování v Asii ztrácela až 21 procent. Sestoupila tak na 14,47 dolaru za barel, což je nejnižší úroveň od března 1999.

Singapur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropné čerpadlo v Texasu

Ropné čerpadlo v Texasu | Foto: Jessica Lutz | Zdroj: Reuters

Krátce před 09.00 SELČ vykazoval květnový kontrakt na WTI pokles o 18,4 procenta na 14,91 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent s dodáním v červnu ale ve stejnou dobu ztrácela pouze 2,1 procenta na 27,50 dolaru za barel.

Konec ropné narkomanie v Rusku

Číst článek

Termínový kontrakt na WTI s dodáním v květnu v úterý vyprší. Kontrakt na WTI s dodáním v červnu před 9.00 SELČ vykazoval asi šestiprocentní pokles a prodával se za 23,55 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle některých analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.

„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu,“ uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.

Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. „Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky,“ podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane,“ upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme