Jak si můžete přivydělat, pokud vaše firma přerušila výrobu? Expert odpovídal v online na dotazy čtenářů

Už několik týdnů nechává řada výrobních firem své lidi doma a vyplácí jim pouze část mzdy. Někteří zaměstnanci restaurací nebo hotelů pak dostali rovnou výpověď. Koronavirová krize výrazně mění trh práce v Česku a lidé musí řešit problémy, na které několik let nebyli zvyklí. Jak postupovat? Na dotazy posluchačů Radiožurnálu a čtenářů iROZHLAS.cz odpovídal Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály práce.cz a jobs.cz.

Praha (Aktualizováno: 12:56 8. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály práce.cz a jobs.cz | Foto: Tomáš Dobrovský | Zdroj: Archiv autora

Další díly finanční poradny:
6. dubna 2020: Máme exekuce a dluhy, jak mám postupovat v době bez příjmů?
7. dubna 2020: Jak mohou drobní podnikatelé získat pomoc od státu?

Pokud opomineme živnostníky a drobné podnikatele, tak nejrizikovější skupinou, co se týče nezaměstnanosti, jsou hlavně ti, kteří pracovali v pohostinstvích nebo cestovním ruchu. Takoví lidé přišli v podstatě den ze dne o svou práci. Pak jsou lidé, kteří jsou na pracovních překážkách – tedy firma byla kvůli opatřením před koronavirem uzavřena a oni zůstali doma. Jde například o zaměstnance v automobilovém průmyslu.

Jak mohou drobní podnikatelé získat pomoc od státu? Expert odpovídal na dotazy čtenářů

Číst článek

Takoví lidí pokud nemají dostatečné finanční rezervy nebo se jim nechce sedět jen tak doma, můžou jít pracovat k jinému zaměstnavateli. Třeba jako Pavla Stárková, která čtyři roky pracovala jako kuchařka v jedné z pražských restaurací. Dnes je koordinátorkou pokladních v Tescu.

„Při práci dbám na to, aby od sebe měli lidi dostatečnou vzdálenost, aby se neshlukovali, aby dodržovali všechna nařízení, dále vedu zaměstnance pokladen, dohlížím, aby dezinfikovali, dezinfikovali, dezinfikovali,“ popsala koordinátorka. K plotně v restauraci se už navíc kuchařka nevrátí. S obchodním řetězcem se domluvila, že tam zůstane zaměstnaná i dál.

A právě stovky lidí nabírají potravinové řetězce. „V březnu jsme přijali více než 1900 nových kolegů a tři čtvrtiny z toho jsou brigádnické pozice. Noví kolegové šli pracovat jak do prodejen, tak právě i do logistických center. V tuhle chvíli máme zaměstnanců i brigádníků dostatek,“ popsala Radiožurnálu mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

A v podobném tempu nabíral třeba i obchodní řetězec Tesco. Dveře pro nové pracovníky otevřely i logistické a rozvojové firmy, kde si lidé mohou přivydělat.

„To, že dostávám nějakou částečnou výplatu od zaměstnavatele na těch překážkách, neznamená, že si nemůžu vydělávat jinde. Jenom samozřejmě je potřeba dávat pozor, aby moje činnost nebyla nějakým způsobem konkurenční nebo aby nějakým způsobem nepoškozovala toho zaměstnavatele, u kterého na těch překážkách jsem,“ potvrzuje i ředitel společnosti Quanta Human Resources Tomáš Surka.

Pozor u výpovědí

Pokud je člověk zaměstnaný, ale nemůžu vykonávat práci a nudí se doma, může dělat v podstatě cokoliv. Nikdo takovému nadšenci bránit v další práci nebude. Jde jen o to, aby lidé byli v domluvách se svými novými zaměstnavateli transparentní a nahlásili, že po skončení koronavirové krize v Česku se budou muset vrátit ke svému původnímu zaměstnavateli.

Jak postupovat, pokud vám teď hrozí exekuce? Expertka online odpovídala na dotazy čtenářů

Číst článek

Pokud lidé dostanou výpověď, i tady platí jasná pravidla a nouzový stav je nemění. U výpovědí stále platí dvouměsíční výpovědní lhůta nebo odstupné.

„Určitě by pak měli dát pozor na to, aby rozlišovali na jedné straně jednostrannou výpověď zaměstnavatele a na straně druhé dohodu o rozvázání pracovního poměru. V případě dohody jim totiž bude náležet nižší příspěvek v nezaměstnanosti. U výpovědi by si také měli zkontrolovat správný výpovědní důvod v podobě nadbytečnosti, jinak by nemuseli mít nárok na příspěvek vůbec,“ popsal advokát z advokátní kanceláře E-legal Tomáš Pauch.

Zaměstnanci by také neměli zapomenout na to, aby jim zaměstnavatel vystavil zápočtový list a také výpočet na příspěvek v nezaměstnanosti.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme