Nouzový stav zasáhl i studenty. Expert odpovídal, kde si můžou přivydělat a na jaké úlevy mají nárok

Finanční poradna Radiožurnálu a iROZHLAS.cz pokračuje i tento týden. Nouzový stav a vládní nařízení proti šíření koronaviru dopadly také na studenty vysokých škol. Univerzity jsou zatím zavřené a možnosti přivýdělku nejen pro studenty omezené – kde je o pracovníky teď největší zájem, kolik si mohou vydělat a jaké jsou vyhlídky brigád třeba na léto? Ptali jste se Jiřího Halbrštáta, manažera náboru a marketingu ManpowerGroup.

Finanční poradna Praha (Aktualizováno: 11:02 14. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná opatření se dotkla i řady studentů vysokých škol (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Řada studentů si během studia přivydělává a kvůli nouzovému stavu se jim snížil příjem nebo o něj úplně přišli.

Vysoké školy reagovaly snížením poplatků za ubytování na kolejích. Třeba Technická univerzita v Liberci o 35 %, České vysoké učení technické o 50 %. Úlevy studentům nabídla taky Univerzita Karlova.

„Jedna varianta je, že zůstanou ubytováni za stejných podmínek. Druhá varianta, kterou využilo nejvíc studentů, je, že si mohou nechat své věci na pokoji, budou platit pouze 15 % z kolejného a odjedou domů. Až se situace uklidní, tak se vrátí. Třetí varianta je, že studenti mohli ukončit své ubytování na koleji bez jakékoliv sankce,“ popsal pro Radiožurnál rektor Tomáš Zima.

Univerzita navíc nebude od data vyhlášení nouzového stavu vyměřovat poplatky za studium. A to až do srpna. Prodlouží také maximální dobu délky studia.

Třeba rektor ČVUT Vojtěch Petráček poslal studentům dopis, ve kterém jim nabízí pomoc s případnými problémy.

Studium na dálku

Protože jsou univerzity uzavřené, vysokoškoláci studují na dálku. Mnoho z nich ale ve volném čase pomáhá třeba seniorům s nákupy nebo ve zdravotnictví. Zároveň hledají i brigády. 

„Sezonní práce a další činnosti, které jim mohou pomoci překlenout tuto situaci, vyhledávají a snaží se pomoct tam, kde je to třeba,“ popsal mluvčí Studentské unie ČVUT Milan Kurka.

Řada lidí, a to nejen studentů, přišla v důsledku nouzového stavu a vládních nařízení o možnost přivýdělku. I přesto se ale dají příležitostné práce sehnat.

Například oslovené řetězce s potravinami hlásí, že pracovních sil už mají většinou dostatek. Krizový pro ně byl březen, kdy byla zvýšená poptávka po zboží a řada zaměstnanců, mimo jiné pokladních, zůstala v důsledku vládních nařízení doma s dětmi.

Třeba Lidl minulý měsíc nabral skoro 2000 lidí, hlavně brigádníků. Teď už, stejně jako Globus, hledá pracovníky spíš jen lokálně. To, že v tuto chvíli mají brigádníků dostatek, potvrzují taky oslovení internetoví prodejci Alza nebo Mall.cz. 

Málo uchazečů o zemědělství

Přesto stále ale existují oblasti na trhu práce, kde zájem o trvá.

„Velký nedostatek uchazečů teď eviduje především zemědělství, a to i vzhledem k tomu, že odjeli sezonní pracovníci z Polska nebo Ukrajiny,“ popsala Radiožurnálu mluvčí personální agentury Grafton Recruitment Jitka Součková.

O jaké práce konkrétně jde, přiblížil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík: Pokud se týká činností, jako jsou chmelaři, zelináři, popřípadě sadaři, a činnosti, které jsou jako pěstování brambor, tak tam, pokud došlo k výpadku pracovních sil třeba z Polska nebo z Ukrajiny, je možné hledat brigádní posily.

Nedostatek pracovníků je podle společnosti Manpower taky v oblasti stavebnictví nebo třeba ve dřevozpracujícím průmyslu.

Další díly finanční poradny:
6. dubna 2020: Máme exekuce a dluhy, jak mám postupovat v době bez příjmů?
7. dubna 2020: Jak mohou drobní podnikatelé získat pomoc od státu?
8. dubna 2020: Jak si můžete přivydělat, pokud vaše firma přerušila výrobu?
9. dubna 2020: Na jakou pomoc mají nárok rodiče samoživitelé?
10. dubna 2020: Co potřebují senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou?

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme