Už přes rok bojují o přežití. Nyní by prádelny měly dostat kompenzace, nebudou ale pro všechny

Prádelny a čistírny stále patří mezi opomenuté obory podnikání v Česku, na které se vztahuje jen minimální podpora státu kvůli dopadům epidemie. A to přesto, že jejich podnikání je od začátku epidemie výrazně omezené - prádelny totiž byly často závislé na hotelech nebo restauracích. Podle Asociace prádelen a čistíren tak o své přežití bojuje každý druhý provoz v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prádelny a čistírny stále patří mezi opomenuté obory podnikání v Česku, na které se vztahuje jen minimální podpora státu kvůli dopadům epidemie (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Otevřít pračku, naplnit ji prádlem a zapnout. Práce, které měl ve své prádelně v Praze Martin Blažek před vypuknutím koronakrize dost. Jeho služby využívali nejen studenti, ale i cizinci nebo třeba lidé na služebních cestách. Už víc než rok ale o jeho služby příliš zájem není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prádelny a čistírny stále patří mezi opomenuté obory podnikání v Česku, na které se vztahuje jen minimální podpora státu kvůli dopadům epidemie. Více si poslechněte v reportáži Barbory Kladivové

Když prádelnu navštívila reportérka Radiožurnálu, jely tři pračky. „Tak jedna pračka je soukromý zákazník, který si k nám přišel vyprat - respektive přinesl nám prádlo, protože si u nás nesmí sám vyprat, nesmí do provozovny. A ty dvě pračky, to je hotel. Zbytek prádla, který nám vozí jednou za 14 dní. Tenhle hotel konkrétně k nám jezdil třikrát v týdnu a vozil 150 kilo prádla,“ popsal Blažek.

Právě hotely nebo třeba restaurace byly největšími klienty prádelen. Kvůli jejich nucenému uzavření tak mají firmy většinou prázdné pračky. Třeba podnik Martina Blažka vypere zhruba pětinu toho co před krizí.

Až polovina prádelen a čistíren možná kvůli koronaviru skončí. Doplatily na odliv turistů a studentů

Číst článek

Zlepšit čísla mu příliš nepomáhá ani program Antivirus nebo příspěvek na nájem. „My v podstatě celou dobu žijeme ze svých vlastních financí a jediná podpora, kterou jsme dostali od státu, byla za čtvrtý kvartál a to bylo COVID nájemné a to bylo 50 procent. Dostáváme dvacet tisíc od státu jako kompenzace a zbylých 80 tisíc dáváme ze svého,“ vysvětlil majitel prádelny.

Za této situace už podle svých slov prádelna Martina Blažka dlouho nevydrží: „Bez státní podpory tak měsíc dva. Maximálně. Se státní podporou tak do prázdnin.“

Na kompenzace polovina nedosáhne

Se stejnými problémy bojují téměř všechny prádelny v Česku. Nově by jim mohly pomoci chystané programy, o které bude možné žádat od dubna a to COVID 2021 a COVID nepokryté náklady.

Příspěvek na zaměstnance nebo 60procentní náhrady. Vláda schválila nové kompenzační programy

Číst článek

Jenže u obou budou muset podnikatelé doložit pokles tržeb za první dva měsíce letošního roku ve srovnání s těmi v roce 2019 minimálně o 50 procent.

A to podle prezidentky Asociace prádelen a čistíren Jany Puškáčové diskriminuje ty, kteří se v průběhu koronakrize snažili.

„Obáváme se, že na ten program nedosáhne až polovina potřebných společností, protože některé měly poklesy okolo 40 nebo do 50 procent a také na tom nejsou dobře. V každém případě v tento okamžik jsme ve stavu, kdy budeme rádi za cokoliv a budeme rádi, když ta jednání o kompenzacích budou dál pokračovat,“ řekla Radiožurnálu Puškáčová.

Podle Svazu obchodu bojuje o přežití kvůli koronakrizi víc než třetina podnikatelů a firem. Z prádelen a čistíren je to dokonce každá druhá.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme