Koruna na příznivé zprávy o rozpočtu nereagovala

Koruna nad ránem vůči hlavním světovým měnám oslabila. Ztráty byly ale nepatrné, a tak se dá říci, že stejně jako včera její kurz víceméně stagnuje. A to i přesto, že hospodaření státu podle včera zveřejněných informací skončilo loni se schodkem na úrovni 156,3 miliardy korun, což je méně, než se očekávalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátikoruny | Foto: Tomáš Adamec

Loňských schodek je o 36 miliard nižší než v krizovém roce 2009 a je také menší, než se na rok 2010 plánovalo. Koruna přesto na tyto údaje nereagovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Petr Dufek ve Světě o osmé Rádia Česko

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka nejde z pohledu měny o tak zásadní informaci. „Korunou obvykle hýbou podstatnější informace z vývoje ekonomiky a vývoje na hlavních světových trzích,“ uvedl Dufek.

Nižšího schodku se povedlo dosáhnout jak díky vyšším příjmům (o 2,7 procenta), tak i nižším výdajům (o 0,9 procenta). To je podle Dufka příslib i do budoucna.

„Nicméně je to i velká výzva, zvlášť když se podíváme do struktury státního rozpočtu a do jeho plnění za uplynulý rok. Je tam vidět sice nárůst příjmů, ale na druhé straně se zdaleka nepodařilo naplnit naplánované příjmy,“ podotkl ekonom.

Ekonom letos očekává nižší schodek i silnější korunu

Odhady vycházející ze včera zveřejněných informací mluví o tom, že celkový deficit veřejných financí loni dosáhl 4,8 procenta HDP. Dufek očekává, že tento rok by se mohlo podařit stlačit schodek až na 4,3 procenta. Ohrozit by to podle něj mohl zejména vývoj ekonomiky.

„Pokud se ekonomice bude dařit, poroste zhruba o dvě procenta, tak by to neměl být takový problém. Velkou neznámou je, jak skutečně bude probíhat snižování mezd ve veřejném sektoru, a třetí podstatnou věcí je odpovědnost či neodpovědnost současné vlády. Pokud bude postupovat dál tak odpovědně jako dosud, tak by to neměl být problém,“ míní Dufek.

Z hlediska vývoje kurzu koruny očekává v průběhu roku další posilování. „Na konci letošního roku se bude pohybovat těsně nad hranicí 24 korun za euro. Samozřejmě částečně na to bude mít vliv i vývoj veřejných rozpočtů. Pokud bude vláda opravdu zodpovědná, tak bychom se mohli dočkat silnější koruny,“ doplnil Dufek.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme