Koruna opět vylepšila rekord k euru

Česká měna prolomila psychologickou hranici 30 korun za euro. Od rána koruna posílila o sedm haléřů až na 29,95 a i přes nedávné snížení úrokových sazeb se tak naše měna znovu vyhoupla na nejsilnější úroveň za poslední dva a půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Koruna zpevňuje hlavně díky zájmu zahraničních investorů, ale také kvůli očekávání dobrých výsledků prosincového zahraničního obchodu, říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Tato čísla totiž můžou další vývoj kurzu koruny ovlivnit.

"Krátkodobě bude záležet na tom, jak dopadnou čísla zahraničního obchodu za prosinec. Pokud budeme svědky dalšího pozitivního překvapení, může koruna proti euru dále posílit. Celkově koruny i ostatní regionální měny jsou hodně silné, v horizontu několika měsíců vidíme šanci na korekci," uvedl analytik.

Česká měna je dnes o pár haléřů silnější, než byla před nedávným snížením úrokových sazeb Českou národní bankou. ČNB minulý týden korunu dočasně oslabila k 30,30 Kč/EUR, když nečekaně snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta.

Zatímco centrální banka se dalšího zhodnocování koruny obává, protože se domnívá, že silná koruna může zbrzdit naši ekonomiku, pro spotřebitele je posilování koruny dobrou zprávou, říká hlavní ekonom Volksbank CZ Vladimír Pikora.

Zboží dovážené ze zemí, kde platí eurem, totiž díky výhodnějšímu kurzu zlevní. "Nebude se sice jednat o dramatickou slevu, ale v některých případech by to mohlo být i deset procent. Zlevnit by mělo vše, co bylo vyrobeno v eurozóně, vydělat by mohli i cestovatelé, protože dovolená v zahraničí by měla Čechům zlevnit," domnívá se Pikora.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme