Koruna oslabila, pohonné hmoty zdražují. Nafta je historicky nejvýše

Společnost CCS, která na trhu sleduje ceny pohonných hmot, oznámila, že benzín i nafta dále zdražují. Důvodem je prudké oslabení koruny vůči dolaru. Výhled je o něco příznivější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzinová pumpa, ilustrační foto.

Benzinová pumpa, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Za uplynulý týden zdražila nafta o 65 haléřů, což je historický rekord. Litr dnes stojí 35,55 korun a Natural 95 se vyšplhal na 34,90 korun za litr. Zdražil tedy o 20 haléřů.

„Jednoznačně hlavním důvodem je kurz koruny vůči dolaru, kdy koruna prudce oslabuje. To je hlavním faktorem, který v posledních dnech určuje i ceny u našich čerpacích stanic,“ říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální ceny pohonných hmot komentoval ve Stalo se dnes analytik společnosti Colosseum Petr Čermák

Cena ropy však na trhu v uplynulém týdnu mírně klesala. „Nicméně ceny u našich čerpacích stanic jsou odrazem cen ropy s týdenním zpožděním. To znamená že pokles cen z minulého týdne se promítne do cen u našich čerpacích stanic až v průběhu tohoto týdne,“ tvrdí Čermák.

Pomyslné nůžky mezi naftou a benzínem se opět více rozevřely. Příčinou je i začátek topné sezóny. „Po motoristické sezóně tradičně klesá poptávka po benzínu a naopak blížící se zima podporuje cenu nafty, protože nafta je do jisté míry substitutem topného oleje,“ vysvětluje.

Více než 35 korun jsme naposledy platili za naftu na podzim roku 2008. Výhled na další dny je ale o něco příznivější – ceny pohonných hmot by už neměly růst, spíše by měly stagnovat nebo i mírně klesnout.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme