Koruna znovu mohutně posílila

Koruna v úterý mohutně posílila na historický rekord 30,15 Kč za euro. Centrální banka se vytratila z trhu, takže se podle analytiků okamžitě vrátil trend posilování domácí měny. Trh zřejmě dospěl k názoru, že riziko z intervencí národní banky není už tak velké. Trh je ale nervózní a obchodníci nechtějí tipovat, jaký bude další vývoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Současné rychlé posilování koruny neodpovídá podle centrální banky podmínkám a možnostem domácí ekonomiky. Jak řekl viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, toto tempo zhodnocení je pro ekonomiku riskantní a škodlivé. Podle něj může centrální banka kdykoli přistoupit k intervencím.

"Domnívám se, že koruna opravdu nadměrně posílila. To posilování začalo s očekáváním velkého přílivu deviz do ekonomiky, a tím, že centrální banka zaujala přístup k privatizačním výnosům státu ve směru, že je bude kupovat, tak se změňují peněžní toky ve směru, že nebude takový velký přebytek deviz na finančním účtu platební bilance, a to znamená, že tlaky na posílení směnného kurzu budou slabší," řekl Radiožurnálu Niedermayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Niedermayer o kursu koruny

Niedermayerovo prohlášení nebylo myšleno přímo jako slovní intervence, přesto po něm měna mírně oslabila na úroveň 30 korun 30 haléřů. Před koncem obchodování se trend začal opět otáčet a kurz skončil na úrovni 30 korun 18 haléřů.

Už čtyři desítky tuzemských podniků se připojily k takzvané Trutnovské výzvě. Žádají v ní vládu a centrální banku, aby zasáhly proti silné koruně. Varují, že zvýšené náklady a nižší tržby způsobené silnou domácí měnou povedou k omezení rozvoje českých firem a k propouštění. Tvrdí, že nynější posilování kursu je umělé a dočasné a návrat k normálu může být bolestný pro celou společnost.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme