Kosmetická společnost Avon odchází z Francie. O práci přijde 11 tisíc prodejců

Prodejce kosmetických výrobků Avon chce do konce měsíce opustit francouzský trh. Pařížská pobočka společnosti oznámila, že firma plánuje přerušit dodávky zboží všem svým francouzským zástupcům. V zemi přitom působí už téměř 50 let. Bez jediného varování tak přijde o práci 11 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž s prsty deště | Zdroj: Reuters

V Paříži má Avon pouze 120 zaměstnanců, ti se ale starají o 11 tisíc obchodních zástupců. Společnost totiž využívá model externích spolupracovníků známých pod označením Avon Lady, kteří si za vlastní peníze objednávají zboží a pak ho podomním prodejem prodávají se ziskem.

Pro firmu je to velmi výhodné, protože jí stačí jeden centrální sklad, nemusí platit zdravotní a sociální pojištění. A jak se teď ukazuje, může také prakticky ze dne na den uzavřít libovolnou pobočku, aniž by musela platit odstupné nebo řešit situaci s úřady práce.

11 miliard dolarů ročně

Avon působí ve 140 zemích světa. V loňském roce prodal výrobky za téměř 11 miliard dolarů. Pracuje pro něj na šest a půl milionu obchodních zástupců. Je tak pátou největší společností na trhu kosmetických výrobků a druhý v pořadí firem, které se živí přímím prodejem.

Už delší dobu se však potýká s problémy. Mateřská americká společnost prošla sérií reorganizací a změn ve vedení. Konkrétně francouzská pobočka má už od května nuceného správce.

Zaměstnanci a prodejci si ale stěžují, že s nimi společnost celou dobu nekomunikovala a oznámila své záměry až na poslední chvíli. Zvažují proto, že se obrátí na soudy. Společnost zatím odmítá změny jakkoli komentovat.

Ondřej Bouda, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme