Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatil stovkám zaměstnanců výplaty. Nápravu slibuje do týdne

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. ČTK to dnes řekl předseda zdejších odborů Jiří Ryzka. Dodal, že firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Nový generální ředitel Kovosvitu Blahoslav Fajmon po jednání s odboráři oznámil, že platy přijdou všem s týdenním zpožděním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

„Vedení firmy nám současný stav vysvětlilo tak, že se mu z neznámých důvodů nepodařilo získat provozní úvěr, čímž došlo ke zmrazení veškerých účtů společnosti,“ řekl Ryzka. Ve firmě pracuje jako strojní montér od roku 1995.

„Situace je napjatá. S vedením jednáme každý den. Všichni věříme tomu, že jsme natolik silná firma, že situaci ustojíme,“ uvedl Ryzka.

Generální ředitel Blahoslav Fajmon slíbil, že s bankami vyjedná odblokování účtů a peníze zaměstnancům pošle: „Lidé by měli dostat výplatu se zpožděním zhruba jeden týden. Další výplaty nejsou v ohrožení.“

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc,“ uvedl v tiskovém sdělení Mládek.

Firmě uškodilo utlumení obchodu s Ruskem

Kovosvit MAS, a.s. je v současné době lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v České republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny.

Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy.

Během šesti měsíců by se Kovosvit měl dostat do plného provozu a díky dalším ruským zakázkám dokonce začít pracovat na dvě směny. Odboráři jsou přesto opatrní a mají připravený krizový scénář.

Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Tomáš Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme