Jedna z největších kožešinových farem v Česku končí. ‚Znárodnili nás,‘ stěžuje si majitel na stát

Jediná kožešinová farma v Pardubickém kraji ve Vítějevsi na Svitavsku končí. Musí se podřídit zákazu chovu zvířat pro kožešiny, který schválili poslanci v roce 2017. Informoval o tom ve středu ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč. Majitelé farmy sice dostanou peníze od státu. Stěžují si ale, že kompenzace bude velmi nízká. A povinné uzavření farmy přirovnávají ke znárodnění.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kožešinová farma ve Vítějevsi (duben 2015) | Foto: Robert Sedmik/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

„Už nám poslali oficiální oznámení, že ukončují činnost k 31. lednu, přesně podle zákona,“ potvrdil ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

Kožešinovou farmu ve Vítějevsi provozují několik desítek let manželé František a Marie Ducháčkovi. Před časem ji předali dceři, protože jsou oba již léta v důchodu. Bývalí majitelé s dopady zákona nejsou spokojeni.

„Načisto nás znárodnili, dopadli jsme jak žebráci. Budovali jsme to 30 let a teď jsme úplně bez prostředků,“ řekl František Ducháček.

Podle něj bude státní kompenzace činit zhruba 180 tisíc korun, i když měla dosáhnout až ročního čistého zisku vypočítaného z průměru posledních pěti let. Ducháček tvrdí, že ochránci zvířat chov trvale narušovali a snažili se zvířata osvobodit.

Milionová hodnota farmy

Hodnotu farmy odhaduje Ducháček na 15 milionů korun, náklady na její likvidaci téměř na milion korun. Před dvěma lety pro ČTK vyčíslil hodnotu majetku na čtyři miliony korun. Do zařízení ještě před tím v roce 2014 značně investovali, museli zvětšit klece a upravit podmínky kvůli požadavkům Evropské unie, řekl.

Senát schválil zákaz kožešinových farem, bude platit od konce ledna 2019

Číst článek

Chov ve Vítějevsi byl v minulosti terčem kritiky ochránců zvířat. Sdružení Svoboda zvířat v roce 2004 upozornilo na farmu protestní akcí. Účastníci nejprve obléhali farmu a pak i dům Ducháčkových.

Demonstrace vyvrcholila prudkou výměnou názorů mezi oběma stranami, obešla se však bez násilností.

V roce 2005 z ní pak někdo vypustil do volné přírody přes 1000 lišek a norků, majitelé odhadli škodu na 750 tisíc korun. Veterináři k chovu ve Vítějevsi připomínky neměli, porušení podmínek chovu nezjistili.

Kožešinová farma chovala asi 3000 norků a 500 až 600 lišek, což ji řadilo k největším v zemi. „Už je všechno prázdné, zvířata jsme museli všechna zkožkovat,“ uvedl Ducháček.

Podle něj v roce 2014 museli chovatelé kvůli požadavkům Evropské unie za několik milionů korun zvětšit klece a upravit chov. Dotace na farmu nikdy neměli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme