Krachů velkých bank se teď nemusíme obávat, uklidňuje ekonom
Evropská centrální banka dnes půjčí nejmenované evropské bance 500 milionů dolarů. Podle agentury Bloomberg se tak stane v rámci programu, jenž má umožnit finančním institucím z eurozóny lehký přístup k levným penězům. ECB těmito kroky zajišťuje stabilitu sektoru, který je kvůli obavám z krachů na periferii měnové unie pod tlakem.
Stále větší počet mimoevropských bank se s vybranými evropskými ústavy zdráhá obchodovat. Stejně tak si i samotné evropské banky nechtějí půjčovat mezi sebou. Někteří experti to dokonce přirovnávají k časům po kolapsu americké banky Lehman Brothers.
Situaci na mezibankovním trhu rozebral ve Světě o deváté analytik Michal Stupavský
Manažer společnosti Conseq Investment Management Michal Stupavský naopak uklidňuje, že situace tak daleko ještě nedospěla.
„Když se podíváme na mezibankovní trhy, kde si banky mezi sebou půjčují, tak určitě krátkodobé úrokové sazby v posledních dvou měsících šly výrazně nahoru. Zvýšený stres je tam patrný, nicméně zdaleka nedosahuje tak strašné úrovně, jako tomu bylo před třemi lety,“ soudí Stupavský.
Tento týden trhy zahýbala zpráva, že velké čínské banky nechtějí obchodovat s některými evropskými ústavy. Spekulovalo se o Societe General, BNP Paribas a UBS. Ekonom Stupavský to přikládá spíše než obavám z krize v eurozóně snahám čínské vlády zvyšovat svou politickou moc.
„Myslím, že co se týče likvidity, tam nebude problém, protože vždycky potřebnou hotovost evropským bankám dodá Evropská centrální banka. To znamená, že do určité míry tento krok čínských bank může souviset s globálním geopolitickým bojem,“ podotkl Stupavský.
Krachů významných západoevropských ani amerických bank se podle něj není třeba momentálně obávat. „Všichni regulátoři, centrální banky i vlády ví, co se stalo při pádu Lehman Brother před třemi lety, a nebudou za žádnou cenu chtít tuto situaci opakovat,“ zdůraznil ekonom.