Kraje mohou nakládat s převedeným majetkem od státu

Kraje a obce už od příštího roku budou moci disponovat s majetkem, který na ně začátkem letošního převedl stát. Ústavní soud zrušil část zákona, která jim to 10 let znemožňovala. Vyhověl tak žádosti 45 poslanců ODS. Tu část, jejíž zrušení by pomohlo krajům řešit dluhy nemocnic, však ústavní soudci nechali, jak je.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Navrhovatelům především vadilo, jak se stát zbavil miliardových dluhů nemocnic. "Domnívám se, že je protiústavní, pokud převedl tyto organizace i se svými bývalými dluhy," říká poslanec Jiří Pospíšil. To kritizoval i Ústavní soud. Jednorázový převod zdravotnických zařízení už ale skončil, takže dodatečná změna zákona by nic neřešila.

Přínosem pro kraje by naopak mohlo být zrušení desetiletého moratoria na volné nakládání s převedeným majetkem. "Limit deseti let už je doba nepřiměřená a proto protiústavní ," vysvětluje soudkyně Eva Zarembová.

Obavy, že se kraje nyní budou zdravotnických zařízení hromadně zbavovat, vyvrací jihomoravská hejtman Stanislav Juránek. Týkat se to podle něj může jen těch, která jsou prokazatelně nadbytečná, nebo nadmíru neekonomická.

Rozhodnutí Ústavního soudu Juránek chápe jako potvrzení významu krajské samosprávy. "Tím odsouhlasil, že už nejsme děti, že jsme dospěli, že nepotřebujeme maminku a tatínka aby nám říkali, jak máme s majetkem nakládat," uvedl hejtman.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme