Kraje se prý těžko vyrovnávají s častými daňovými změnami

Krajům vadí časté změny v systému daní. Rozpočty krajů se se změnami jen obtížně vyrovnávají. Na problém upozornila na své první schůzce Ekonomická rada asociace krajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

Podle šéfa asociace Michala Haška je příkladem těžkého zásahu do krajských rozpočtů třeba změna desetiprocentní sazby DPH na 14 procent. Stát daň zvýšil, ale vůbec se podle něho nezabýval tím, jestli a jak se s ní vyrovnají regiony. Do budoucna by chtěl podobné daňové změny sladit.

„My chceme, aby tady byla jasná, transparentní, a řekněme dlouhodoběji fungující fiskální politika centrální vlády, my si k ní chceme říct také své. Chceme si říct své k rozdělení daňových výnosů," řekl jihomoravský hejtman a dodal:

„My nejsme spokojeni s tím, jak v tuto chvíli vypadá rozdělení daňových výnosů mezi centrální rozpočet a mezi rozpočty krajů, měst a obcí. My si myslíme, že bychom se měli podívat především na výkon veřejných služeb, které dneska poskytují kraje, města a obce, a na základě toho by měly být nově nastaveny také daňové výnosy.“

Vladan Dokoupil, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme