KRAK0N0S nebo MAM1B0D. O registrační značky na přání si za první rok požádalo 5200 lidí

Možnosti nechat si na poznávací značku svého auta napsat svůj vlastní text využilo za první rok 5211 řidičů. Vyplývá to z dat ministerstva dopravy k 29. prosinci. Více než 4800 značek už je umístěno na autech po celé České republice, zbytek jsou nevyřízené žádosti a registrace, řekl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SPZ na přání využívají podnikatelé i jako reklamu | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Největší zájem o vlastní SPZ měli řidiči v lednu, kdy se začaly vydávat. Během prvního měsíce lidé podali 2500 žádostí, tedy zhruba polovinu všech žádostí za celý letošní rok. Potvrzují to také statistiky z jednotlivých úřadů.

007KRTEK nebo BATM0BIL. Za SPZ na přání utratili lidé přes 40 milionů korun za necelý rok

Číst článek

Například v Hradci Králové vyřizovali v lednu tři desítky žádostí o značku na přání, potom zájem každý měsíc klesal, řekl vedoucí odboru dopravy královéhradecké radnice Petr Černohlávek. „Dá se říci, že nyní řešíme skutečně pouze jednotlivé případy," uvedl vedoucí dopravního odboru. Větší zájem než u značek na přání zaznamenal podle něj odbor u žádostí o vydání třetí tabulky registrační značky, kterou motoristé používají na nosiče kol.

Více značek na přání bylo vydáno v Liberci. Během celého roku šlo o 130 značek, největší zájem byl ovšem podobně jako jinde v první polovině ledna, kdy si o značku zažádalo 30 lidí, uvedl mluvčí radnice Jan Král. V listopadu a v prosinci už je zájem podstatně nižší, za oba měsíce dohromady o značku na přání požádalo 15 lidí. V sousedním Jablonci pak bylo za celý rok vydáno 34 značek.

Křestní jména, vtipy nebo firma

Lidé na registračních značkách chtěli podle oslovených úředníků mít zpravidla křestní jména, případně se snažili registrační značku ozvláštnit nějakým vtipem. V Liberci tak například zaregistrovali registrační značky KRAK0N0S nebo MAM1B0D, o kterou požádal téměř vybodovaný řidič. V Ústí nad Labem pak úředníci například vydali značku s textem XXL B00BS.

Časté ale bylo i to, že si například firmy označily vozy sériemi značek s názvem podniku, případně si takto označily služební vozy i místní samosprávy. Takto označená vozidla má například radnice v Děčíně i děčínská městská policie. „Ty nás nic nestály, protože město za ně samo sobě samozřejmě neplatilo. Služební vozy jsou označené, aby byly snadno identifikovatelné," uvedla mluvčí radnice Markéta Lakomá.

SPZ na přání má 8 znaků, musí obsahovat písmena a minimálně jedno číslo | Foto: Honza Ptáček

Vydání registračních značek s textem na přání se řídí několika pravidly. Lidé si nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si podle ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie. Cena jedné tabulky činí 5000 korun a tento správní poplatek patří obci, ve které byla značka registrována.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme