Hliníkárnu zasaženou sankcemi Kreml znárodnit nechce. Hledá jiné cesty, jak ji zachránit

Rusko neuvažuje o znárodnění hliníkárenského koncernu Rusal zasaženého poslední várkou amerických sankcí. V sobotu to podle agentury Reuters řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Minulý čtvrtek přitom Kreml sdělil, že přechodné znárodnění Rusalu je jakožto forma pomoci zvažováno.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hliníkárna v ruském Šelechově (ilustrační foto) | Foto: FlickreviewR 2 | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Peskov nyní uvedl, že vláda zkoumá jiné možnosti, jak potížemi zasaženou společnost podpořit. Žádné konkrétní rozhodnutí zatím ve věci ale podle něj učiněno nebylo.

Americké sankce vůči Moskvě 'odstřihly' od kapitálových trhů tři ruské banky

Číst článek

Rusal se 6. dubna ocitl na novém sankčním seznamu Spojených států, který je reakcí na údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb.

Akcie firem, které figurují na černé listině, jsou pod silným prodejním tlakem, protože sankce vyžadují, aby se investoři podléhající jurisdikci USA těchto cenných papírů zbavili do jednoho měsíce.

Hodnota akcií Rusalu se po ohlášení sankcí propadla, zatímco cena hliníku poskočila zhruba o třetinu, napsal web deníku Financial Times.

Americká vláda ale tento týden oznámila, že by zvážila odvolání sankcí v případě, že se kontroly nad koncernem vzdá oligarcha Oleg Děripaska. Jeho holding En+ Group v pátek oznámil, že miliardář toto opatření „v principu odsouhlasil“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme