Křetínský může koupit britskou poštu. Její mateřská společnost souhlasila s nabídkou na převzetí

Společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, přijala nabídku na převzetí od českého miliardáře Daniela Křetínského. Oznámila to ve středu v dokumentu pro akciovou burzu v Londýně. Křetínského nabídka firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber (103,5 miliardy Kč). Návrh ještě musejí schválit akcionáři IDS, hlasovat by měli na valné hromadě v září. Souhlas musí dát i britská vláda.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 13:28 29. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská pošta Royal Mail

Britská pošta Royal Mail | Foto: Rui Vieira | Zdroj: Profimedia

Křetínský prostřednictvím své společnosti EP Group nabídl za jednu akcii firmy 370 pencí. Jde o vylepšenou nabídku, protože tu původní, která zněla na 320 pencí za akcii, IDS v dubnu odmítla. IDS vedle ztrátové pošty Royal Mail vlastní i ziskovou mezinárodní balíkovou síť GLS.

Křetínský koupil pětinu ocelářského kolosu Thyssenkrupp, který masivně investuje do vodíku

Číst článek

„Správní rada IDS vyjednala rozsáhlý balíček,“ uvedl předseda správní rady Keith Williams. Dodal, že tento balíček zahrnuje závazek poskytovat univerzální služby „za jednu cenu všude“, zachování zaměstnaneckých výhod a důchodů a zajištění toho, aby společnost Royal Mail měla nadále sídlo ve Velké Británii a nadále tam i platila daně.

Royal Mail funguje více než 500 let a v současné době zaměstnává více než 150 000 lidí. Křetínský uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. Rozsah závazků, které nabízíme společnosti a britské vládě, odráží, jak vážně tuto odpovědnost bereme,“ uvedl Křetínský.

Britská ministryně pro podnikání a mezinárodní obchod Kemi Badenochová má podle zákona o národní bezpečnosti a investicích pravomoc dohodu o prodeji firmy přezkoumat a případně zablokovat. S Křetínským se podle médií zatím nesetkala. Ministr financí Jeremy Hunt uvedl, že jakákoli nabídka na převzetí britské pošty by podléhala běžnému přezkoumání kvůli národní bezpečnosti, ale v zásadě by se jí nebránil.

Reakce odborů

Největší odborová organizace v Royal Mail uvedla, že její zástupci se s lidmi z EP Group příští týden sejdou. Budeme také přímo jednat s Labouristickou stranou a dalšími zainteresovanými stranami a požadovat nový model vlastnictví společnosti Royal Mail,“ cituje odboráře agentura Reuters.

Mluvčí opoziční Labouristické strany pro otázky byznysu Jonathan Reynolds záruky poskytnuté Křetínským uvítal. Labouristé ve vládě zajistí jejich dodržování," řekl.

‚První velký neúspěch‘. Francouzský Atos přestává jednat s Danielem Křetinským o převzetí divize

Číst článek

Podle zpravodajského serveru BBC se trhy zřejmě domnívají, že existuje pravděpodobnost, že současná nebo jakákoli budoucí vláda transakci zablokuje. Akcie mateřské společnosti Royal Mail se totiž obchodují se slevou proti 370 pencím za akcii, které nabídl Křetínský. To naznačuje, že existuje určitý počet investorů, kteří nevěří, že Křetínský britskou poštu skutečně zcela získá.

Jiní však poukazují na skutečnost, že vláda nezasáhla v době, kdy tak mohla učinit, tedy už v roce 2022. Tehdy Křetínský zvýšil podíl v IDS z 22 procent na 27,5 procenta.

Ve středu krátce po zahájení obchodování na londýnské burze akcie IDS vykazovaly růst. Krátce po 10.00 SELČ přidávaly přes tři procenta na 332 pencí za kus. Za nabídkovou cenu, která představuje prémii 53,1 procenta k dvanáctiměsíčnímu objemu váženému průměrnou cenou akcií, se neobchodovaly od začátku března 2022.

Analytik XTB Tomáš Cverna míní, že hlavním záměrem Křetínského bylo získat GLS. Royal Mail s bohatou historií je podle něj pouze doplněk, který však není ziskový. „Pobočky a značka jsou jistě velkou příležitostí pro novou službu typu výdejní boxy pro e-shopy, prodej elektřiny, plynu nebo finančních produktů. Podnik má také prostor pro zefektivnění logistiky,“ doplnil analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

IDS minulý týden oznámila, že za uplynulý finanční rok, což je do konce března 2024, snížila ztrátu před zdaněním na 75 milionů liber ze 110 milionů liber v předchozím roce. Uvedla také, že vyplatí mimořádnou dividendu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme