Krize dolehla i na Nobelovy ceny. Finanční odměna se sníží o 20 procent

Nobelova komise letos kvůli krizi sníží finanční odměnu, která je spjatá s prestižním oceněním. Na každou z pěti kategorií vyčlení jen osm milionů švédských korun, což je o 20 procent méně než dosud. V přepočtu se jedná přibližně o 900 tisíc eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

V posledních letech se utrácelo více, než nadace vydělávala. Šetřit se tak bude nejen na finanční odměně pro laureáty, ale také na administrativě a prosincovém slavnostním ceremoniálu, na kterém se ceny předávají.

Od roku 1949 je to poprvé, co klesá nominální hodnota ceny. Dříve ale bylo běžné, že odměna byla navázána přímo na zisk nadace z investic a úroků, pravidelně tak kolísala. Tímto snížením se reálná hodnota přiblíží té původní z roku 1901. V posledních 20 letech byla až téměř o polovinu vyšší.

Laureáti mohou s penězi naložit podle svého uvážení. I když v posledních letech byla hodnota přibližně 25 milionů českých korun, tak je potřeba si uvědomit, že se často dělí mezi více lidí. A pak záleží na finanční situaci jednotlivých laureátů. Většinou jdou peníze na splacení hypotéky nebo podobné věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda mluví o Nobelových cenách v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Pokud už laureát něco vydělal, tak si třeba dopřeje nějaký luxus jako třeba jachtu nebo vlastní kriketové hřiště. Ti bohatší pak dávají peníze třeba na charitu jako v případě Baracka Obamy nebo ji investují do svého oboru jako Al Gore, který celou částku věnoval na boj proti klimatickým změnám.

Albert Einstein zase přenechal celou částku při rozvodu manželce a dětem. Je téměř neuvěřitelné, že rozvodové dokumenty podepisoval v roce 1919, ale cenu získal až o dva roky později. Musel si být hodně jistý, že ji získá.

Marie Curie-Sklodowská z částky financovala další výzkum, což vedlo k tomu, že její rodina získala celkem pět Nobelových cen. Ale cena pro ni byla danajským darem, protože leukémii, na kterou předčasně zemřela, způsobila pravděpodobně radiace, s níž pracovala.

Do problémů dostala Nobelova cena i barmskou disidentku Aun Schan Su Ťij, kterou vojenská junta obvinila z daňového úniku, protože ji prý neutratila v Barmě.

Biochemik Günter Blobel v roce 1999 zase celou cenu věnoval městu Drážďany na rekonstrukci slavné Frauenkirche. V roce 1945 totiž jako uprchlík sledoval vybombardování města spojenci a chtěl městu takto přispět na pomoc.

Ondřej Bouda, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme