Krize dopadá v Evropě především na mladé lidi. Brusel jim chce pomoci

Hlavní obětí současné ekonomické krize v Evropě jsou mladí lidé. Ti totiž stále hůř shánějí práci. V Česku ji nemá skoro pětina lidí mladších 25 let. V Řecku nebo ve Španělsku je to víc než polovina. To už připomíná ztracenou generaci, která nedokáže najít uplatnění. Mladým lidem se teď na pomoc vydala Evropská unie. Ale zdaleka ne všichni s jejími plány souhlasí. Mladí Evropané si přitom o své budoucnosti nedělají žádné iluze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frustrace (ilustrační foto)

Frustrace (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Asi nám nezbude nic jiného, než odejít do zahraničí,“ krčí rameny 19letá Valérie, která ve francouzském Štrasburku postává s kamarády před jednou střední školou.

V Evropě se daří Německu, chce tedy najít práci právě tam? „Budu muset jít mnohem dál,“ říká Valérie. Chce pracovat jako letuška a v tomto oboru přijímají nové lidi hlavně aerolinky z Blízkého východu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech mladých lidí v Evropě s hledáním práce natáčel bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Hledáme, co se dá, ale není to jednoduché,“ souhlasí její kamarádka Christine.

Mladým lidem ohroženým nezaměstnaností teď chce pomoct Brusel. Česko i ostatní země Unie by měly podle Evropské komise mladým zajistit práci nebo další vzdělání, a to do čtyř měsíců poté, co takový člověk vyjde školu nebo přijde o práci. Návrh má dnes na stole Evropský parlament.

Podle europoslance za ČSSD Richarda Falbra je důležitá hlavně povinnost, aby stát lidem zajistil rekvalifikaci:

„Řada mladých získá vzdělání, které nikdo nechce. Nechci jmenovat žádné obory, abych někoho neurazil, ale toto rozhodně pomůže.“

Podle europoslance za ODS Milana Cabrnocha ale jde jen o plýtvání penězi. Kdyby bylo jednodušší propouštění nadbytečných zaměstnanců, firmy by se pak nebály přijímat nové lidi, tedy i mladé.

„Tak, jako zaměstnanec může kdykoliv odejít, tak by také zaměstnavatel v případě, že pro člověka nebude mít práci, měl mít logické právo se s ním rozloučit a umožnit mu hledat práci jinde,“ říká Cabrnoch.

Europoslanci dnes pravděpodobně vyzvou Česko i další země, aby záruky pro mladé lidi zavedly. Jestli státy tuto výzvu přijmou ale záleží jen na nich samotných.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme