Hřebíček do rakve pro vládní opatření. Podnikatelé z Krkonoš protestovali proti zavření lyžařských areálů

Ubytovatelé a podnikatelé v Krkonoších v neděli objeli hory se symbolickou rakví na protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů. Akci nazvanou Rakev za Krkonoše zahájili v Harrachově a postupně navštívili všechna hlavní střediska hor. Do rakve si každý, kdo nesouhlasí s vládními opatřeními, mohl zatlouci hřebík. Mohl také podepsat petici, jak uvedl iniciátor akce a spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy u Horního Maršova Karel Chotek.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 19:45 27. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pod petici Za normální svět – otevřeme Česko se zatím podepsalo 518 lidí a další podpisy ještě přibývají. Rakev je celá pobitá hřebíky,“ řekl Chotek na náměstí ve Vrchlabí, kde jízda po 19.00 končila.

Rakev, do níž podnikatelé vkládali dopisy se svými příběhy, hodlá předat vládě. Na jednotlivé zastávky přišly jízdu podle Chotka podpořit stovky lidí.

PŘEHLEDNĚ: Česko přejde do pátého stupně PES. Supermarkety nebudou smět prodávat některé zboží

Číst článek

Většina lidí si do rakve zatloukla hřebíček, někteří si přinesli svá kladívka, kladiva i velké hřebíky. K podpisu petice, s níž přišli autoři iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl pes, si lidé přinesli i vlastní propisky.

Symbolickou černou dřevěnou rakev organizátoři protestu vezli na přívěsném vozíku za automobilem a po Harrachovu se s ní zastavili například ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou či Janských Lázních.

Vláda od neděle zpřísnila protikoronavirová opatření. Zastavil se tak i provoz lyžařských vleků a dalších turistických služeb. Hotely a penziony jsou uzavřené již od 18. prosince. Platnost přísnějších opatření je zatím nastavena do 10. ledna.

„Chceme, aby si vláda uvědomila, že toto uzavření je posledním hřebíčkem do rakve podnikání v Krkonoších. Nikdo už nemá peníze na to, aby byl schopen to dál financovat. Jedinou cestou, jak to ještě zachránit, je opětovné otevření,“ uvedl Chotek.

‚Dramatická‘ situace

Iniciátoři protestu nevěří, že po 10. lednu se podnikání na horách uvolní. „Další chaotické nařízení vlády není podložené faktem, že by se v našich horách nakazili lidé a šířili odtud nákazu nemoci covid-19. Novým nařízením zhasíná světlo naděje pro celé hory,“ dodal Chotek v prohlášení.

Skóre PES v neděli kleslo na čtvrtý stupeň. ‚Vánoční čísla nejsou reprezentativní,‘ upozorňuje Dušek

Číst článek

Situace na horách je podle něj dramatická a vláda mnoho podnikatelů na horách postavila do likvidační situace.

Výpadkem silvestrovských pobytů vzniká podle Chotka vlekařům, ubytovatelům, stravovacím zařízením a dalším službám nenávratná škoda, kterou nelze nahradit žádnou finanční kompenzací od státu.

Období kolem vánočních svátků a Silvestra tvoří u většiny horských podnikatelů ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nejsilnější část roku.

Symbolická rakev na protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů | Foto: Vít Černý | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme