Rumun založil kryptoměnu pro Romy. Gipsycoin má usnadnit jejich transakce a financovat charitu

Rumun, který se označuje za „krále Romů“, zprovoznil svou vlastní kryptoměnu gipsycoin. Jejím cílem je usnadnit finanční transakce mezi Romy po celém světě. Informoval o tom v úterý server Balkan Insight s odvoláním na rumunská média.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Webové stránky kryptoměny pro Romy | Foto: Reprofoto z www.gypsycoin.finance

Evangelický farář a vedoucí rumunské sekce Mezinárodní romské unie (IRU) Daniel Cioaba zahájil provoz této kryptoměny začátkem tohoto měsíce. Televizi ProTV řekl, že do projektu vložil 50 000 eur (1,27 milionu korun) a že si měnu dosud koupilo zhruba 1600 lidí za počáteční cenu 0,00001 dolaru za jeden gipsycoin.

Bitcoin: Cena kryptoměny opětovně roste, v pondělí překročila 39 000 dolarů

Číst článek

Ačkoliv se orientuje především na Romy, kryptoměnu si může pořídit kdokoliv. Na oficiálních stránkách se uvádí, že dvě procenta z transakčních poplatků půjdou na charitativní projekty v chudých romských společenstvích, zvláště pak na vzdělávání dětí.

„Gipsycoin má několik funkcí: měna v rámci komunity, financování vzdělávacích projektů, dlouhodobé finanční investice, financování charity a platby,“ uvádí web projektu.

Cioaba, který žije v sedmihradském městě Sibiu, je synem zesnulého Florina Cioaby, pastora letniční církve z vlivné romské rodiny, který se v roce 1997 prohlásil „mezinárodním králem Romů“.

Po smrti svého otce v roce 2013 byl Daniel korunován „králem Romů v Rumunsku“. Titul „mezinárodního krále Romů“ připadl Danielovu bratru Dorinovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme