Až 50 tisíc korun za týden s minimálním vkladem. Podvodné stránky lákají na investice do kryptoměn

Desítky tisíc korun za týden při řádově nižším vkladu. I na takové výdělky lákají některé webové stránky. Jedna z nich vábí k investici do virtuální měny Tron. Jenže žádného takového výnosu se lidé nedočkali. Oznámení na společnost, která web provozuje, dostala podle Radiožurnálu i policie, která zatím vyčkává, zda se přihlásí dostatečný počet podvedených lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kryptoměna Tron | Foto: cryptocurrency

Chtěl si přivydělat, a tak investoval do virtuální měny Tron. Jenže 55letého Zbyňka Tomáška nalákala na internetu podvodná nabídka, která slibovala výdělek až 50 tisíc za jediný týden.

Muž firmě poslal necelé 2000 korun, za které dostal jen dopis s obecnými radami, jak investovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Barbory Kladivové o podvodných stránkách, které lákají na investice například do kryptoměn

„Těch 1802 korun jsem zaplatil na poště, musel jsem si převzít ‚balíček‘, což byl klasický dopis, ve kterém byly dvě stránky. V dopise byla vlepená plastová karta podobná klasickým kreditním kartám s kódem. Byly tam instrukce, že se mám přihlásit na webové stránky a zadat si kód z plastové karty. Na těch stránkách ale byly jen obecné informace o tom, jak vydělávat na internetu,“ popsal pro Radiožurnál.

Po dvou týdnech Zbyňku Tomáškovi došlo, že se stal obětí podvodníků, a tak dal podnět na policii v Praze. Protože způsobená škoda nepřekročila 5000 korun, čeká se, jestli se přihlásí další lidé, kteří na první pohled výhodné nabídce naletěli.

Zbyněk Tomášek proto před pár dny založil e-mailovou adresu, kam podobně podvedení můžou napsat. Lidé ji najdou na webu Kryptoaréna.cz.

„Jsou to desítky, zhruba kolem sto podvedených osob, kteří investovali více či méně peněz do těchto balíčků,“ uvedl Tomášek. Na jeho výzvu reagovalo zatím asi 15 lidí.

Pro těžbu bitcoinu je potřeba dvakrát víc energie než při dobývání platiny. U zlata je to trojnásobek

Číst článek

Podle stránek world-of-earnings.com/420/tnbfbv2/ můžou lidé s využitím metody profesora Adama Petersona z Harvardu vydělat na investicích do kryptoměny Tron až 50 tisíc korun za týden. Web tvrdí, že nabídky už využilo přes 72 tisíc lidí.

„Letos jsem byl pětkrát na dovolené. Naposledy jsem seděl s ženou a dětmi přes 10 dní na Maledivách. Když jsem se vrátil domů, zjistil jsem, že jsem v té době vydělal 60 000 korun. Je to skutečné šílenství,“ píše na stránkách údajný státní úředník Jakub Volný.

Podle analytika ze společnosti X Trade Brokers, Jaroslava Brychty, jde ale o podvod na lidi.

„Podle mého názoru je to staré dobré letadlo, kdy spousta důvěřivých investorů s příslibem vysokého výdělku vloží peníze, dá je někomu. Nějakou dobu jsou tito investoři možná vypláceni z peněz nových příchozích, ale jednoho krásného dne zjistí, že žádné peníze nemají, protože byly buď rozdány, nebo zcizeny,“ popisuje Brychta.

Firma nereaguje

Před stránkami world-of-earnings.com/420/tnbfbv2/ varuje i Česká obchodní inspekce, která přidala tento web i na seznam rizikových e-shopů.

Bitcoinová Praha. Česká metropole je první v žebříčku míst, kde se dá nejvíce platit kryptoměnou

Číst článek

„S ohledem na naprosto žádné informace o provozovateli webu a zcela chybějící zákonné informace o právech spotřebitele ČOI nákup zde považuje za rizikový. Nemá však žádnou pravomoc zakázat webové stránky, které jsou na doméně .com. Největší český vyhledávač a antivirus od ESETu ale blokuje webové stránky, které ČOI vystaví jako rizikové,“ popsal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Radiožurnál se pokusil zástupce společnosti opakovaně kontaktovat na telefonním čísle určeném lidem, kteří se rozhodnou do kryptoměny investovat, dotazy jsme zaslali také na e-mailový kontakt. Firma na otázky ale nereagovala a na zákaznickou linku se nebylo možné dovolat.

Společnost se podle faktur jmenuje Archoa Investments Limited a má sídlo v Karibiku, konkrétně na jednom z ostrovů Malých Antil. Podobně fungují třeba i stránky vydelekforyou.cz nebo vydelek24.cz.

Kryptoměny oslabují

Tron je jedenáctá největší kryptoměna na světě. Hodnota jednoho Tronu je jeden americký cent a skutečně se s ním obchoduje, dodává Karel Wolf ze serveru Lupa.cz: „Může se pokusit spekulovat na růst nebo pokles ceny na burze. Zisk je zde ale úměrný vysokému riziku. To je navíc umocněno absencí většiny regulací jaké známe z většiny finančních trhů.“

Vysoké riziko investic do kryptoměn dokládá i chování Bitcoinu. Ten ztratil jen od začátku letošního roku 80 % své hodnoty.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme