Indie uvažuje o zákazu kryptoměn. Stala by se první velkou zemí, kde je jejich vlastnictví nelegální

Indie připravuje zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo je vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Agentuře Reuters to řekl jeden z vyšších vládních úředníků obeznámených s plánem. Zákon by byl ranou pro miliony investorů, kteří mají o kryptoměny zájem, a Indie by se stala první velkou zemí, kde bude držení kryptoměn nelegální. Indické ministerstvo financí se k tomu zatím nevyjádřilo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena bitcoinu spadla pod 3000 amerických dolarů.

Indie chce podle informací agentury Reuters přistoupit k zákazu kryptoměn. ilustrační foto | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Návrh zákona kriminalizuje držení, vydávání, těžbu i obchod a převody kryptoměn. Představuje tak jedno z nejpřísnějších opatření vůči kryptoměnám na světě a je v souladu s lednovým vládním programem, který vyzval k zákazu soukromých virtuálních měn, jako je bitcoin. Místo toho chce vláda vytvořit základ pro oficiální digitální měnu.

Zákon dá podle úředníka současným majitelům kryptoměn šest měsíců na to, aby se těchto aktiv zbavili. Pak bude stát vyměřovat pokuty. Schválení zákona by neměl být problém, protože vláda premiéra Naréndry Módího má v parlamentu pohodlnou většinu.

Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a obchodování s kryptoměnami Čína. Ani Peking ale za vlastnictví kryptoměn netrestá.

Cena bitcionu opět prudce vzrostla. Poprvé překonala hranici 60 000 dolarů

Číst článek

Objem transakcí s kryptoměnami se v Indii navzdory hrozbě zákazu zvyšuje. Podle odhadů z odvětví zhruba osm milionů lidí investovalo do kryptoměn 100 miliard rupií (30,3 miliardy Kč). Oficiální statistika však neexistuje.

Počet registrací a příliv peněz na místní kryptoměnovou burzu Bitbns je podle jejího provozovatele až 30krát vyšší než před rokem. Jedna z nejstarších burz v Indii Unocoin získala v lednu a v únoru navzdory obavám ze zákazu 20 tisíc uživatelů.

Vládní panel v roce 2019 doporučil až deset let vězení pro lidi, kteří budou těžit, vytvářet, držet, prodávat, převádět, zbavovat se, vydávat či obchodovat s kryptoměnami. Zdroj odmítl sdělit, zda nový zákon obsahuje vězení i pokuty, neposkytl ani žádné další podrobnosti. Uvedl jen, že diskuse je v závěrečné fázi.

Přesun na černý trh?

Podle ředitele Bitstock.com Martina Stránského nejde obchodování s bitcoiny technologicky zamezit. „Zejména u tak moderní země, jako je Indie, mi ta informace přijde jako úplná hloupost. Nebo jde o fake news,“ dodal.

Vzhledem k objemům, které ze země proudí, by podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka nemělo jít o výraznější zásah do poptávky po bitcoinu a tedy i jeho ceny. Nelze ani očekávat, že by se k Indii přidala některá ze západních zemí. Cenu bitcoinu tak bude nadále určovat rostoucí poptávka.

Na bitcoinu se dá vydělat obrovské množství peněz, ale také prodělat, varuje šéf brokerské firmy Cyrrus

Číst článek

Záměrem zakázat kryptoměny a bitcoin se indická vláda podle šéfa investiční platformy Portu, Wood&Company Radima Krejčího snaží rychle vymýtit některé nešvary spojené s virtuálními měnami, jako je třeba praní špinavých peněz. „Bohužel nejde o úplně ideální řešení, pokud bude oficiální obchod s kryptoměnami kriminalizován, jeho značná část se přesune do oblasti šedé ekonomiky a na černý trh. To je jedna stránka věci. Lidé ale nepoužívají bitcoin a ostatní kryptoměny výhradně k placení, stále nejde o měny v pravém slova smyslu. Většina lidí, kteří si bitcoin pořizují, činí tak za účelem investice do budoucího potenciálu virtuálních měn a technologií s nimi spjatých,“ podotkl.

Hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin o víkendu vystoupila na rekord 61 781,83 dolaru (1,36 milionu Kč). V pondělí ale cena více než pět procent ztrácí a bitcoin se obchoduje zhruba za 56 tisíc USD. Dopoledne se cena propadla až pod 55 tisíc USD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme