Kuba má problémy dodávat některé značky doutníků. Můžou za to nízké úrody a rostoucí poptávka

Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě v minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhodná sucha, což poškodilo zemědělství na Kubě, uvádí agentura Reuters. Farmáři však nadějně vidí letošní úrodu, která by po dvou špatných letech mohla být vysoká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruční výroba kubánských doutníků | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Dan Lundberg

Odborníci, kteří dorazili na týdenní festival doutníků, se domnívají, že Kuba není schopná kvůli špatnému počasí uspokojit dodávky některých kvalitních značek. Ovšem omezené dodávky nemusí být zrovna vždy špatnou věcí, shodují se. Důležité podle nich je, aby Kuba udržela kvalitu svých produktů, a to se jí podle nich zatím daří.

Problémy s dodávkami přicházejí v době, kdy poptávka po kubánských doutnících roste, doma i v zahraničí. Doma se zvyšuje poptávka díky prudkému růstu počtu turistů a v zahraničí hlavně díky rozvíjejícím se trhům. Loni prodej kubánských doutníků stoupl o pět procent na 445 milionů amerických dolarů (11,3 miliardy Kč).

Češi nechtějí lék, kterým chtěla Kuba splácet dluh. Byli bychom pokusní králíci, řekl ministr

Číst článek

Kubánská tabáková společnost Habanos uvedla, že prodej na domácím trhu se zvyšuje spolu s 13procentním růstem počtu turistů na ostrově. Turistiku podpořilo větší uvolnění pravidel pro cesty z USA na Kubu v rámci normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. USA rovněž zrušily restrikce na počet kubánských doutníků, které si mohou turisté přivézt z Kuby do USA, což dále zvyšuje poptávku.

Majitel obchodu v Curychu Manuel Frölich, který prodává karibský rum, kávu a doutníky, agentuře Reuters řekl, že má problémy se získáním různých kubánských produktů. „Běžně jsme v našem obchodě prodávali kubánskou kávu, ale dva roky ji už nejsme schopni získat. Kubánci nemají dost ani pro domácí trh, protože je tam hodně turistů," uvedl. „Doutníky, které tvoří polovinu našich příjmů, je také těžké získat. Začali jsme mít problémy s dodávkami loni a jen se to zhoršuje," dodal.

Farmáři však věří, že problémy s dodávkami by částečně mohla pomoci vyřešit letošní sklizeň. Pole v provincii Pinar del Río, která je hlavním místem pro pěstování tabáku na Kubě, jsou pokrytá zdravými zelenými rostlinami tabáku. Ty jsou potřeba pro výrobu čtvrté největší vývozní položky. Podle místních farmářů to vypadá, že by úroda mohla být nejlepší za několik let. Tabák je však třeba ještě zpracovat. První doutníky z letošní sklizně by se tak mohly začít objevovat na trhu ve třetím čtvrtletí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme