Kuba otevírá vrátka k podnikání. Opatrně

Na Kubě je ode dneška možné svobodně podnikat. Kuba totiž nabídne půjčky živnostníkům v rámci nového úvěrového programu. Pro řadu podnikatelů to bude základní kapitál pro zahájení jejich obchodních aktivit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zašlá krása Havany | Foto: Martin Stiller

Plán je součástí širších hospodářských reforem, které mají zaostalou kubánskou ekonomiku modernizovat. Chystá se rovněž decentralizace poštovních služeb a volnější ruce mají i pěstitelé ovoce a zeleniny.

Pavla Holcová, vedoucí kubánských programů společnosti Člověk v tísni, však ve Světě o desáté uvedla, že to stejně není pro podnikatele žádná výhra. „V zemi, kde z čistého principu nesmíte mít žádný kapitál, je strašně složité podnikat. Takže toto bude první krok, aby vůbec Kubánci mohli začít něco dělat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení kubánského úvěrového programu pro živnostníky komentovala Pavla Holcová z Člověka v tísni

„Pokud bude možnost nějakých úvěrů, mohly by vedle existujících soukromých pouličních prodavačů vznikat soukromé restaurace. Ale myslím, že tolik se toho nezmění, protože daně a různé povinné příspěvky občas dosahují až 70 procent výdělku.“

Holcová také připomněla, že se musí změnit kubánská legislativa, ale neznamená to krok k demokratizaci režimu. „Lidé budou emancipovanější a začnou více vyžadovat to, na co mají nárok. Ale rozhodně bych to nepovažovala za uvědomělý krok vlády.“ Tlak zezdola přijde, ale bude to trvat ještě několik let.

V posledních dnech Kuba oznámila i další změny, včetně decentralizace svého zastaralého poštovního systému. Jak se tedy kubánské pošty začnou měnit?

Pošta musí být pružnější. Protože je vlastně jediným způsobem komunikace. Na Kubě prakticky není připojení k internetu – připojena jsou pouze čtyři procenta lidí.

„Aby ještě udrželi internet v omezené míře, musí nabídnout alternativu a modernizovat poštu,“ připomněla Holcová.

Milan Kopp, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme