Kuřáci sáhnou ještě hlouběji do kapsy

Cigarety a tabákové výrobky budou dražší. Poslaneckou sněmovnou dnes prošla novela zákona o spotřebních daních, která počítá se zvýšením cen už od poloviny letošního roku. Zatímco vláda očekává vyšší daňové výnosy, výrobci cigaret mluví o smrtící ráně. V první fázi zdražení, která má přijít v polovině tohoto roku, vzroste cena za jednu krabičku cigaret asi o šest korun. S prvním lednem příštího roku zaplatí kuřáci o dalších sedm korun víc. Vláda si od zvýšením spotřebních daní z tabákových výrobků slibuje více peněz ve státní pokladně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky z ČSSD byla tato zdražení dlouhodobě naplánována: "Byla dojednána v roce 2001 v rámci přístupových jednání o našem vstupu do EU a dotýká se spotřebitelů tabákových výrobků. I o tom zvýšení, které bude v letošním roce a k 1. lednu 2006 nedosahujeme ještě stále nedosahujeme té minimální hranice sazby daně z tabákových výrobků, která platí v EU." Sobotka také zdůraznil, že ve zvyšování této daně budou muset pokračovat i vlády, které přijdou po tomto volebním období.

Proti zákonu hlasovala ODS. Její poslanec a člen rozpočtového výboru Michal Doktor kritizuje, že vláda jasně neřekla, kam peníze vybrané z těchto daní půjdou: "Ministr financí sice říká, že tyto peníze použije na krytí schodku výběru daní - pakliže dojde k snížení daní z příjmu obyvatelstva. My si ovšem myslíme, že by ty peníze vybrané navíc měly znamenat nižší deficity příštích rozpočtů." Doktorovi se také nelíbí, že za koupi neokolkovaných cigaret může občan zaplatit až 150tisícovou pokutu. "U nás jsou ty postihy směřovány nejenom k tomu, kdo koupí, ale především k tomu, kdo prodává. Já si myslím, že ty postihy jsou až na úrovni likvidačního zásahu."

Opoziční komunisté předlohu naopak většinou podpořili. Ačkoli jim jinak zdražoání vadí, tabákové výrobky jsou podle nich výjimkou. Zvýšení cen cigaret by se mělo v obchodech projevit až s několikaměsíčním zpožděním, protože prodejci se předzásobí cigaretami s levnějšími kolky.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme