Těžba dřeva byla loni kvůli kůrovci rekordní, vytěžilo se 26 milionů metrů krychlových
Těžba dřeva loni kvůli kůrovcové kalamitě vzrostla o třetinu na historicky nejvyšších 26 milionů metrů krychlových. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu. Jednoznačně nejvíc, téměř devadesáti procentech případů, se těžil smrk.
Příčinou rekordní těžby je podle Jiřího Hrbka z Českého statistického úřadu výrazné sucho a kůrovcová kalamita.
„Souběh těchto dvou veličin znamená, že v roce 2018 nahodilá těžba dřeva převýšila za předchozího dřeva celkem,“ vysvětlil Hrbek Radiožurnálu.
„Mnozí vlastníci, přestože by podle zákona měli sanovat a zpracovávat, rezignovali na boj s kůrovcem. Ta situace není vůbec dobrá, a i přes ten relativně chladný květen to vypadá, že množství dřeva napadené kůrovcem bude letos podobné jako loni, ne-li výrazně vyšší,“ myslí si Miroslav Svoboda z dřevařské fakulty České zemědělské univerzity.
Kůrovcová kalamita nejvíc postihla Moravu, a situace zřejmě nebude lepší ani letos. Kromě Moravy se loni situace nejvíc zhoršila na Vysočině a v Jihočeském kraji.
Už dříve informoval státní podnik Lesy České republiky, že se jeho čistý zisk v loňském roce propadl na 70 milionů korun z 3,08 miliardy korun v roce 2017. Jako důvod státní podnik označil výrazný pokles cen dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou. Nízké ceny dřeva se odrazily v poklesu tržeb, ačkoli těžba dřeva vzrostla, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.