Kuvajt chce zapojit české firmy do výstavby země

Kuvajt naléhavě potřebuje, aby se české firmy zapojily do výstavby infrastruktury v zemi. Šéfovi českého resortu průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi to dnes řekl při jeho návštěvě této země kuvajtský ministr veřejných prací Badar Ál Hemid. Dodal, že na výstavbu nových bytů, silnic, dálnic, tunelů, mostů a železničních koridorů už vyčlenila kuvajtská vláda 10 miliard dolarů. Podle Ál Hemida nemají kuvajtské společnosti tolik zkušeností, aby tyto technologicky náročné stavby samy zvládly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice v Kuvajtu | Foto: Miroslav Konvalina

Urban k tomu pro Radiožurnál řekl. "Ministři vlády Kuvajtu mají důvěru v české firmy. Dohodli jsme způsob, jakým by se mohly české firmy na těchto projektech podílet. Budou vedeny v předkvalifikaci v registru ministerstva pro veřejné práce. My doma připravíme takový seznam. Naprosto transparentním způsobem stanovíme kritéria a potom ten seznam bude doporučen kuvajtské vládě, aby se tyto firmy mohly zúčastnit tendrů."

Kuvajtská vláda už vyčlenila na výstavbu nové infrastruktury deset miliard dolarů. Viceprezident České Hospodářské komory Josef Cílek je z nabídek kuvajtské vlády nadšený. "To je velice podnětné. To se nestává často, aby člen vlády, se kterou navazujeme užší a užší obchodní styky, sám nás vyzval, abychom udělali předkvalifikační list českých podniků, se kterými by počítali. Toho se musíme rychle ujmout a rychle jim náležitý seznam předat."

Na rozsáhlejší projekty ale dosáhnou naše firmy jen po založení společných podniků s kuvajtským soukromým sektorem. Nejznámějším, ještě československým projektem je výstavba 42 vodních věží, které vznikly ve spolupráci s Francouzi a Jugoslávci. Věže se staly jednou z nejpopulárnějších dominant Kuvajtu.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme