Kvalita padělků českých bankovek se snižuje

Kvalita padělků českých mincí a bankovek se loni snížila. Nejčastěji se v oběhu objevovaly falzifikáty tisícikorun a pětisetkorunových bankovek. Kvalita padělků cizích měn je ale v porovnání s českou korunou vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nekvalitní padělek dvousetkoruny. | Foto: Tomáš Adamec

Pokud jde o české bankovky a mince, je v porovnání s minulými roky jednodušší padělky poznat. Pokud bychom použili známkování jako ve škole, 67 procent padělků české koruny dostalo od odborníků centrální banky čtyřku, hodnotili je tedy jako méně zdařilé. Pětku pak dostalo 26 procent odhalených padělků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvalitě padělků českých i zahraničních bankovek v Česku mluvila na Rádiu Česko Květa Moravcová

Podle člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka je možné takové padělky odhalit pouhým okem, případně po hmatu:

„Falešnou bankovku nejnižších kategorií lze poznat pouhým okem. Stačí se na ní podívat a vzít ji do prstů a zacházet s ní jako s bankovkou.“

Velmi nebezpečné bankovky v české měně se loni neobjevily vůbec, nebezpečné jen v sedmi případech, jako zdařilé pak získalo úroveň 366 kusů bankovek.

Padělky eur a dolarů jsou kvalitnější

Kvalita padělaných eurových a dolarových bankovek a mincí je o něco vyšší, než u koruny. Ve čtyřech případech centrální banka dokonce zadržela velmi zdařilý padělek dolarové bankovky, v jednom případě pak narazila na jednu falešnou eurovou bankovku, kterou experti označili známkou jedna, tedy jako velmi nebezpečnou.

Pokud se člověku taková bankovka dostane do ruky a nepozná, že jde o padělek a povede se to třeba bankovní úřednici nebo pokladní, čeká na něj podle náměstka policejního prezidenta Jana Nogy výslech:

„Pokud uvedete do oběhu bankovku, která je padělaná a nevíte, že je to padělek, policie vás vyslechne, bankovka vám bude zadržena a předána České národní bance ke zkoumání a vyhodnocení. Žádná náhrada vám poskytnuta nebude.“

I proto apeluje Česká národní banka na naši pozornost, a to nejen při směňování, ale také při běžném nakupování. Hodně falešných peněz se totiž odhalí při odevzdávání tržeb.

Pokud jde o počty, tak v Česku loni objevili 1543 kusů padělaných bankovek nejrůznějších měn v hodnotě skoro tři miliony korun, což je v porovnání s rokem 2009 o skoro 1700 kusů bankovek méně.

Padělatelé českých bankovek v drtivé většině případů používají inkoustový tisk a v mizivém procentu pak barevnou kopírku. Většinou jde o jednotlivce, kteří to zkusí - bývají to studenti, ale také důchodci, kteří si tak chtějí přilepšit.

Padělatelé cizích měn používají často klasické tiskařské stroje a vždycky je těchto lidí několik, jde většinou o cizince.

Květa Moravcová, Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme