Květnový schodek státních financí byl nejvyšší v historii

Stát hospodařil ke konci května se schodkem 95 miliard 400 milionů korun. To je nejhorší výsledek za dobu existence České republiky. Loni ke konci května státní rozpočet vykázal deficit 71 miliard 400 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Podle nich klesly meziročně příjmy z pojistného na sociální zabezpečení o čtyři procenta.

Naopak daňové příjmy státu stouply o téměř 12 miliard. Inkaso spotřebních daní stouplo o 16 procent, daně z příjmu fyzických osob o tři procenta a příjmy z firemních daní o tři procenta klesly.

Téměř o deset miliard na 481 miliard vzrostly meziročně celkové výdaje státu. Na sociální dávky stát vynaložil o procento více než před rokem, tedy bezmála 178 miliardy. Z toho na důchodech vyplatil stát o 3,1 miliardy víc než o rok dřív.

Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme