Kvůli dostavbě Temelína musí vláda změnit zákon

Česká republika nemusí za každou cenu rozšiřovat jadernou elektrárnu Temelín. Ve 20 minutách Radiožurnálu to uvedl vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Pokud budou nabídky předložené uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny pro stát nevýhodné, nemusí na ně podle Bartušky vláda přistoupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud bude cena příliš vysoká nebo pokud nebudou ochotni k transferu know-how, tak do toho prostě nepůjdeme. Pouze přestaneme být vývozní zemí a budeme se dívat na to, jak náš vliv upadá. Je poměrně známá cena, uvádí se v tisících eurech za kilowatt instalovaného výkonu, která ještě dává nějaký smysl tu elektrárnu stavět a vyplatí se během příštích desetiletí. Pokud by tato cena byla v nabídkách překročena, nemá smysl o tom hovořit,“ řekl Václav Bartuška.

Společnost, která dostaví jadernou elektrárnu Temelín, by měla být známá v roce 2013.

Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín je podle Václava Bartušky také nezbytné zjednodušit vyvlastňování pozemků. Podle něj je nutné, aby se změnil zákon o vyvlastňování.

„Myslím si, že bez možnosti vyvlastňovat pozemky pro stavby ve veřejném zájmu, ať jsou to dálnice nebo časem rychlostní železnice nebo trasy vysokého napětí, tak v téhle zemi za chvilku nepostavíte už vůbec nic. Budeme normální klasickou západoevropskou zemí, kde jsou všichni náramně spokojeni, že se nic neděje,“ uvedl Václav Bartuška.

Nový zákon o vyvlastňování chystá ministr dopravy Vít Bárta.

Viktorie Hošková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme