Kvůli krizi chudnou i američtí boháči

Nejbohatší Američané přicházejí kvůli krizi o významnou část majetku. Svědčí o tom seznam 400 nejmajetnějších lidí ve Spojených státech publikovaný každoročně časopisem Forbes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates | Foto: Microsoft

Největším americkým boháčem je už pošestnácté za sebou spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Ve srovnání s loňskem přišel o 7 miliard dolarů a nyní disponuje majetkem ohodnoceným na 50 miliard dolarů (asi 860 miliard Kč).

Druhý je i letos investor a obchodník Warren Buffet, který zchudl kvůli poklesu cen akcií o 10 miliard a teď má 40 miliardový majetek. Zakladatel firmy Oracle Lawrence Ellison je s 27 miliardami třetí.

Celkově přišlo podle odhadu časopisu Forbes 400 nejbohatších Američanů o 300 miliard dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli krizi chudnou i američtí boháči. Jak doplatili na krizi nejbohatší Češi? Nejen o tom hovořili na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka a vedoucí Redakce reportérů ČRo Miroslav Motejlek.

"V Americe je podstatná pro výpočet nebohatších lidí hodnota akcií na burze. Ta byla zhruba před rokem o nějakých 20 až 25 procent výš. To znamená, že propad přesně kopíruje propad americké burzy," vysvětlil na Rádiu Česko vedoucí Redakce reportérů ČRo Miroslav Motejlek.

Motejlek před několika lety začal sestavovat žebříčky nejbohatších Čechů pro časopis Týden. Podle něj žije v České republice velké množství dolarových milionářů - až desítky tisíc.

"Ale dolaroví miliardáři jsou u nás čtyři - Andrej Babiš, Petr Kellner, Pavel Tykač a Karel Komárek. Na pomezí jsou pak Radovan Vítek, Marek Dospiva a dva slovensští magnáti, kteří žijí v současné době zejména v České republice - Jaroslav Haščák a Milan Fiľo," přiblížil Motejlek.

Čeští miliardáři podle něj na krizi nedoplatili. "Nikdo z nich nemá firmy, které jsou obchodované na burze. Většina z nich si naopak oproti loňskému roku polepšila," dodal.

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme