Kvůli liknavému boji s korupcí přišlo Bulharsko o 220 milionů eur z fondů EU

220 milionů eur z fondů Evropské unie už v Bulharsku nikdy neuvidí. Sofie na ně ztratila nárok, protože nedokázala zajistit transparentní nakládání s unijními penězi. Evropská komise tak potrestala nedostatečný boj Bulharska s korupcí. Je to poprvé, co vůči nějaké členské zemi Evropská komise takto razantně zakročila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sofie | Foto: www.sofia.bg

Už v červenci Evropská komise zmrazila 825 milionů eur ve fondu Phare připravených pro Bulharsko. Měla podezření, že peníze na obnovu dopravní infrastruktury, regionální rozvoj a podporu zemědělců nekončí tam, kde mají. Obávala se zpronevěry těchto prostředků.

Opatření, která zatím Sofie udělala v boji s korupcí, Evropskou komisi nepřesvědčila. Brusel se bojí, že stejný osud jako peníze z předvstupního fondu Phare by mohly potkat i prostředky ze standardních unijních fondů. Proto teď 220 milionů eur Bulharsko, člen EU od 1. 1. 2007, ztratilo úplně.

"Doufáme, že Bulharsko urychleně podnikne nutné kroky ke zlepšení zacházení s penězi z unijních fondů," řekla mluvčí komisaře pro rozšíření Krisztina Nagyová.

Do roku 2013 může Bulharsko získat z unijní pokladny až 11 miliard eur. Ovšem i tyto prostředky jsou ohrožené, pokud výrazně nepokročí v potírání korupce.

Pavel Novák, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme