Kvůli ptačí chřipce v USA zdražují vejce. Firmy uvažují o dovozu

Už desítky milionů slepic museli chovatelé drůbeže vybít kvůli rozsáhlé epidemii ptačí chřipky ve Spojených státech. Nákaza se rozšířila do nejméně 15 států USA a dvou kanadských provincií. Virus v současnosti zřejmě postupuje pomaleji, zcela se ale zatím šířit nepřestal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Nabídka vajec na trhu se mezitím zmenšuje a ceny rostou. Některé americké společnosti, jejichž produkce se bez vajec neobejde, zvažují dokonce dovoz ze zahraničí nebo náhradu za rostlinné alternativy.

První případy ptačí chřipky se poprvé objevily na začátku loňského roku ve státě Washington na severozápadě USA.

„Rozsah této epidemie je bezprecedentní a domníváme se, že je třeba podniknout všechna opatření, abychom omezili možnosti jejího dalšího šíření,“ uvedl podle agentury AFP ministr zemědělství státu Iowa Bill Northey.

Podle vědců nákazu způsobuje mimořádně nakažlivý virus H5N2. Ten je odlišný od viru H5N1 ptačí chřipky, který od roku 2003 usmrtil ve světě přes stovku lidí a který si vyžádal vybití stamilionů kusů drůbeže, především v Asii.

Na kachní farmě v Británii se objevila ptačí chřipka, pro člověka ale není nebezpečná

Číst článek

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí se domnívá, že možnost přenosu viru H5N2 na člověka je v současnosti malá, zcela ji ale nevyloučilo.

Řídnoucí hejna drůbeže tlačí vzhůru cenu vajec, která se v pátek vyšplhala na rekordní úroveň. Na nový rekord stoupla i cena vajec, která se prodávají bez skořápek ve zmražené či sušené formě do restaurací či pekáren.

Některé společnosti, jejichž výroba se bez vajec neobejde, začaly uvažovat o dovozu ze zahraničí. Pomáhat by jim v tom mohl silný dolar, který zvyšuje kupní sílu amerických dovozců.

Například dovozu z Evropy ale stojí v cestě regulatorní rozdíly. Producenti vajec v Evropské unii kvůli nim musejí žádat o povolení k vývozu a v některých případech jsou kvůli rozdílným bezpečnostním standardům nuceni měnit své postupy.

ČTK/AFP Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme