Kvůli špatné úrodě obilí zřejmě zdraží pečivo

Úroda obilí je letos horší než loni, budeme ho proto muset dovážet. To pro spotřebitele znamená jediné - dražší pečivo. Ani s bramborami není situace lepší - je jich o třetinu méně než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chleba | Foto: www.jidlo-piti-ziti.cz

Kvalita potravinářské pšenice a žita i sladovnického ječmene je letos nízká. Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby nebude jiná cesta, než dovézt a zdražit. "Mlynáři odhadují, že do příštích žní může dojít k nárůstu až o 20 procent, a to postupně."

Pekaři se zatím nechtějí moc vyjadřovat, čekají, co nedostatek obilí s cenou skutečně udělá. "My netušíme, jaká bude cena obilí, nakolik stoupne. Pokud se bude dovážet, tak samozřejmě musíme čekat vyšší ceny," říká mluvčí pekáren Odkolek Jaroslav Pomp.

Rozhodně se opět rozeběhnou jednání mezi výrobci pečiva a obchodními řetězci. Pekaři budou tlačit na vyšší ceny - a obchodníkům se to líbit nebude. Mluvčí Tesca Jana Matoušková říká: "První vlna zdražování probíhala v první polovině letošního roku a zdražovalo se o 15 procent. My se budeme vždycky snažit nabídnout zákazníkům co nejnižší ceny."

A brambory? Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského je jich málo i v zahraničí. Jejich cena tak roste. "Dneska se zemědělcům platí nějakých sedm korun, takže v obchodech se jejich cena bude pohybovat někde kolem patnácti korun."

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme