Kvůli stabilitě eura změní EU Lisabonskou smlouvu
Základní dokument Evropské unie, Lisabonská smlouva, dozná změn. Dohodli se na tom představitelé sedmadvaceti států na summitu Evropské unie v Bruselu. Změna bude nutná kvůli začlenění pasáže o novém stálém záchranném mechanismu eurozóny.
Princip stálého záchranného mechanismu, cestovní mapy toho, jak pomoci jednotlivým členům eurozóny v případě ztráty jejich finanční soběstačnosti, bude muset být do dvou let zanesen do Lisabonské smlouvy.
„Unie potřebuje mechanismus pro ochranu společné měny,“ uvedl důvod vzniku nových pravidel pomoci zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák. „Dnes už podobný systém eurozóna má, ten má ale omezenou platnost do roku 2013. Zakotvení v Lisabonské smlouvě pak zaručí použití toho nového i po tomto datu,“ připomněl.
Záchranný mechanismus má následující náležitosti: půjčky budou možné jen za cenu provedení úsporných opatření, škrtů v rozpočtech a nápravě veřejných financí. Na řízeném bankrotu země by se podíleli i soukromí investoři, kteří do fondu pro ekonomiky v problémech mohou také přispívat. Suma prostředků takového fondu ani konkrétní podíl jeho naplnění zatím nebyl určen.
Byť se jedná jen o dva řádky textu, nová Lisabonská smlouva bude muset projít ratifikací u všech zemí unie.
"Je určitá shoda na technických záležitostech. Ještě bych ale neřekl, že je úplně všechno dohodnuté," řekl Radiožurnálu polský ministr pro evropské záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.
„Návrh změny poputuje k expertům z Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské centrální banky. Do března se má přijmout konkrétní znění paragrafu a to dát odsouhlasit členským zemím. Pak začne více než dvanáctiměsíční lhůta na schválení tak, aby se vše stihlo do ledna 2013,“ popsal harmonogram změny Lisabonské smlouvy Novák.
Smlouva o reformě institucí Evropské unie přitom začala platit teprve loni v prosinci a její zdlouhavé schvalování unii na čas dostalo do problémů.