Kvůli továrně Hyundai požadují zemědělci stamilionovou kompenzaci

Jihokorejská společnost Hyundai chce v Nošovicích postavit novou automobilku za 35 až 40 miliard korun. Žádá ale Moravskoslezský kraj, aby předem vykoupil všechny pozemky. Zemědělské družstvo v Nošovicích, které na části těchto pozemků hospodaří, je ochotné přestěhovat svoji výrobu jinam, klade si ale podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nové Hyundai | Foto: David Šťáhlavský

Družstvo podle jeho předsedy Jiřího Víchy požaduje po kraji náhradní pozemky, na kterých by mohlo hospodařit. Pozemky by přitom měly být družstvu dlouhodobě pronajaty na patnáct let, aby byla zaručena další budoucnost zemědělského družstva. "Krajský úřad nám nabídl finanční kompenzace v případě, že svoji výrobu přestěhujeme," doplnil.

Jako kompenzaci zemědělci požadují 147 milionů korun. Vícha vysvětlil, že v prvé řadě pozemky, na kterých by mělo družstvo hospodařit, jsou ve větší vzdálenosti než ty, na kterých právě podniká. Přesun materiálu, který bude potřeba na nové pozemky dopravit, přijde podle něho na milion korun ročně.

"Další částka je za to, že na pozemcích jsou dosahované nižší výnosy než na pozemcích v Nošovicích a v Nižných Lhotách. Další částka je na nákup strojů, protože bude třeba více přepravovat materiál," dodal předseda družstva.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme