Kypr by před státním bankrotem mohlo opět zachránit Rusko

Zadlužený Kypr jedná o finanční pomoci s Ruskem. Skupině vybraných evropských médií včetně Českého rozhlasu to řekl kyperský prezident Demetris Christofias. V zemi přitom dnes zároveň končí první část jednání zástupců eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyperský prezident Demetris Christofias potvrdil jednání s ruskou stranou | Foto: Reuters

Rusko Kypr zachránilo před bankrotem už loni. Na ostrově totiž sídlí mnoho ruských firem a významných boháčů. Kyperský prezident Christofias nevidí na rozhovorech s Moskvou nic špatného.

„Nechápu, proč bychom nemohli požádat o půjčku Rusko, když s ním máme dobré vztahy a je ochotné nám pomoci,“ řekl Christofias, který je členem komunistické strany.

Některým evropským politikům se kyperská jednání s Moskvou nelíbí. Prezident Christofias na nich ale nevidí nic špatného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké je pozadí kyperské žádosti o půjčku, vysvětloval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Pomoc můžeme dostat od obou, od eurozóny i od Ruska, peníze potřebujeme. Neodmítáme pomoc jen proto, že jde o Rusko,“ řekl Christofias.

Podle spekulací jednají Kypřané s Ruskem i proto, aby si na eurozóně a měnovém fondu vymohli lepší podmínky. Kyperská vláda zatím odmítá provádět tvrdá úsporná opatření. Spekuluje se o příslibu ruské půjčky ve výši 5 miliard euro.

Na Kypru mají sídlo i firmy některých významných českých podnikatelů. Svoji firmu zde má i podnikatel Zdeněk Bakala.

Kypr není jen zemí atraktivní pro turisty, ale také zemí mnoha bank. Obyvatelé Kypru jsou původní Řekové, kteří investovali do řeckých bank, a proto se jejich země dostala do finanční krize.

Kypřané, zaměstnaní ve státním sektoru, mají ze zákona nárok na automatickou půlroční valorizaci platů, nezávislou na výkonu. Státní úřady zavírají přitom své pobočky již o půl druhé odpoledne. Není proto překvapením, že třetina státního rozpočtu je určena na platy úředníků.

Kypr koncem června požádal o pomoc i eurozónu a Mezinárodní měnový fond . Kypru došly peníze kvůli ztrátám jeho bank, které přišly o velké investice v krachujícím Řecku.

Ondřej Houska, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme