Kypr dostane záchrannou půjčku 10 miliard eur, část obdrží už v květnu

Kypr se vyhne státnímu bankrotu, Evropa zase hrozbě chaosu. Tak se dá shrnout výsledek noční schůzky ministrů financí zemí eurozóny. Ti se dohodli na poskytnutí záchranných půjček pro Kypr. Ostrovní stát ale výměnou za to tvrdě zasáhne do vkladů bohatších lidí ve dvou největších bankách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyperský ministr financí Michalis Sarris na tiskové konferenci po jednání Euroskupiny v Bruselu | Zdroj: Reuters

Kypr dostane pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Na poslední chvíli se tak vyhnul státnímu bankrotu a hrozbě odchodu z eurozóny. Na záchraně Kypru se na nočním jednání dohodli ministři financí států s eurem.

Ti spolu s Mezinárodním měnovým fondem Kypru půjčí 10 miliard eur, tedy přes 250 miliard korun. Samotná země se ale bude na záchraně podílet téměř šesti miliardami eur, které musí sehnat. Lidé s konty ve dvou hlavních kyperských bankách přitom přijdou o velkou část svých vkladů nad 100 tisíc eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchranném plánu pro Kypr mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska

„Je to konec nejistoty pro Kypr i pro eurozónu," prohlásil její šéf Jeroen Dijsselbloem. Lidé na Kypru s vklady v bankách pod 100 tisíc eur nepřijdou o žádné peníze.

Druhá největší banka v zemi úplně zanikne. Zmenšení čeká i na největší bankovní dům.

„Nejbližší budoucnost bude pro Kypr i jeho občany velmi těžká," připustil eurokomisař pro hospodářství Olli Rehn. Kypr se ale podle něj dostal do tak hluboké propasti, že lepší řešení není možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním Interview Radiožurnálu by hostem člen NERVu a ekonom Petr Zahradník

Zatím není jisté, jestli se Kypřané zítra dostanou ke svým penězům. O tom, jestli kyperské banky konečně otevřou, se teprve rozhodne.

Obrysy tohoto plánu v noci na dnešek v Bruselu dohodl kyperský prezident Nikos Anastasiadis s vedoucími představiteli Evropské unie. První část úvěrové pomoci dostane Kypr v květnu.

Dopady záchranného plánu nejspíš nepříznivě pocítí bohatí Rusové, kteří patří na Kypru k větším investorům. Zatím není jasné, jak na definitivní opatření ostrovní země zareaguje ruská strana.

Vývoj na Kypru sleduje i Maďarsko. Množství tamních firem má na ostrově registraci

Číst článek

Omezené limity výběrů

Mezitím dvě největší banky na Kypru snížily limit pro výběr peněz z bankomatů. Teď už si mohou lidé vybrat jen 100 eur denně.

Bude uzavřena banka Laiki, která je druhým největším finančním ústavem na Kypru. Pojištěné vklady do 100 tisíc eur se z Laiki přesunou do největší kyperské banky Bank of Cyprus. Podle BBC pak Bank of Cyprus převezme dluhy banky Laiki vůči Evropské centrální bance. Ty se přibližují k devíti miliardám eur.

Kypřané už si zvykají na nový každodenní rituál: stoupnout si do fronty před bankomat a vybrat si svůj příděl peněz. Ten se stále snižuje.

„Nejprve 260, teď 100, zítra to bude 50 a pozítří už nic.“ „Co naděláme, musíme být trpěliví,“ tak reagují lidé na nejnovější vývoj, popisuje z Kypru zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.

Není důležité, kolik peněz má kdo na účtu, více než 100 eur denně už dnes nedostane. Lidé s napětím čekají, jestli banky v úterý - jak bylo přislíbeno - vůbec otevřou.

Omezení vybírání financí bude však zřejmě platit i nadále. Hrozí totiž, že kdyby střadatelé vybrali naráz všechny své vklady, způsobili by obrovské problémy bankám a celému bankovnímu systému.

Kyperský prezident dohodl s EU podstatu záchranného plánu pro Kypr

Číst článek

Kyperská republika | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Jaromír Marek, Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme