Kyrgyzstán má zájemce o miliardovou zakázku na elektrárny, které měl postavit český Liglass
Kyrgyzstán už má nové zájemce o stavbu vodních elektráren. Jde o zakázku za celkem 12 miliard korun, kterou letos v létě původně získala česká firma Liglass Trading. Později ale nesložila domluvenou miliardu korun, a tak Kyrgyzstán jednostranně odstoupil od smlouvy. Za neznámý Liglass, kolem kterého se v Biškeku strhl skandál, se přitom u tamního prezidenta přimlouval na jaře i jeho český protějšek Miloš Zeman.
„Po zkušenosti s českým Liglassem se samozřejmě bojíme. Budeme to analyzovat a uvidíme,“ reagoval v minulých týdnech kyrgyzský premiér Sapar Isakov na dotaz jednoho z poslanců, jak to bude s novými nabídkami tří zájemců na výstavbu vodních elektráren v zemi.
Obří vládní zakázku totiž letos proměnila česká firma Liglass Trading ve skandál. Zakázku vyhrála po přímluvě prezidentů Kyrgyzstánu i Česka, aby se ukázalo se, že na ni nemá peníze. A to přes opakované sliby.
'Dovoluji si požádat o podporu formou přípisu,' psal Mynářovi majitel Liglassu o kyrgyzské zakázce
Číst článek
„Děněk jest, děněk jest,“ tedy v překladu „peníze jsou“, zaklínal se majitel firmy Michal Smelík ještě v druhé polovině září před kyrgyzskými novináři. V té době kyrgyzská vláda marně čekala na domluvenou miliardu pro společný podnik.
Liglass se vymlouval na mediální tažení a pomluvy opozice, které mu přístup k financím prý znemožnily. Novináři a politici se ale jen snažili zjistit, jak se zcela neznámá firma, která nikdy sama vodní elektrárnu nestavěla, k zakázce dostala. Smelík však pochybnosti odmítal: „Není důležité, kolik postavila moje skupina vodních elektráren. Jsem hlavně manažer. Najímáme si regionální firmy.“
Místo referencí přímluvy
Jak se ale ukázalo, Liglassu k zakázce pomohly namísto referencí z oboru hlavně přímluvy z Česka. Hradní kancléř Vratislav Mynář pro firmu napsal doporučující dopis, stejně tak i ministerstvo průmyslu a nakonec se zmínil i sám prezident Miloš Zeman na setkání se svým kyrgyzským protějškem:
„Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva obchodu a průmyslu,“ řekl už dříve Zeman.
Smelík se naposledy k celému případu vyjádřil v říjnu. Podle něj ho kyrgyzská vláda zklamala, a tak si najal právní firmu na přípravu mezinárodní arbitráže. Zároveň chtěl ale ještě dál jednat podle smlouvy. „Řešíme článek sedm, kdy se má jednat ještě tři měsíce. A pravda je na naší straně, to je bez diskuse,“ uvedl tehdy.
Jak to dopadlo, už teď říct nechce. Nebere telefon ani nereaguje na SMS zprávy. A jeho spolupracovníci jen odkazují na něj.