Každá devátá prodaná žárovka je LED. Zpracovatelé nejsou na nový elektrooodpad připraveni

Šedesát osm milionů – právě tolik žárovek je dnes v českých domácnostech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ekolamp. Podle ní se navíc množství světelných zdrojů neustále zvyšuje. Meziročně skoro o dva miliony kusů. Výrazně roste hlavně počet LED diod. Zpracovatelé se proto musí připravit na nový typ elektroodpadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LED žárovka | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Už každé deváté svítidlo v Česku používá LED technologii. I LED svítidla ale jednoho dne doslouží. A stejně jako obyčejné žárovky nepatří do běžného odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Každá devátá prodaná žárovka je LED. Zpracovatelé nejsou na nový elektrooodpad připravení. Téma pro Zuzanu Švejdovou

Sběrných míst je po celé republice přes 23 tisíc. Třeba Pavel z Prahy využívá speciálního světle modrého kontejneru v blízkosti svojí práce. „Jsou tady tři sběrný kontejnery – jak na žárovky, tak na trubice i svítidla,“ popisuje Radiožurnálu.

V celé Evropské unii firmy zpracují zhruba dvě procenta LED žárovek, v Česku je podíl ještě o něco nižší. Poptávka po světlech ale výrazně roste, potvrzuje i referentka nákupu Veronika Lenochová ze společnosti KV Elektro. Podle ní prodeje rostou už pět let v řadě.

„Nárůst je opravdu velký. Pro ukázku: loni jsme za celý rok prodali kolem půl milionu kusů nejběžnějších LED žárovek. No a letošní prodeje už loňský rok překonaly,“ vysvětluje Lenochová.

Nový typ elektroodpadu

Jenže na příliv většího počtu vysloužilých LED diod zatím Česko není připraveno.

„V podstatě žádná evropská země není připravena, protože je to nový typ elektroodpadu. A teprve musí vzniknout nějaký proces a recyklační linky, které budou schopny rychle, levně a bezpečně tady ten odpad nějakým způsobem zpracovat,“ říká mluvčí kolektivního systému EKOLAMP Jan Hlaváč.

Češi se učí třídit žárovky a zářivky. Loni jich odevzdali téměř 770 tun

Číst článek

Dnes už tento elektroodpad zpracovává například společnost Recyklace EKOvuk z Příbrami. Během roku linkou projede až osm tun LED světelných zdrojů. „Zpracovávají se s jinými typy zařízení, jakou jsou například rádia, tiskárny, počítače,“ dodává předseda představenstva Petr Janda.

LED diod ve sběrných boxech přibývá pomalu, a to hlavně kvůli jejich dlouhé životnosti. Vydrží totiž svítit i více než deset let. „Významnější vzestupy sběrů nastanou přibližně za 5 až 10 let,“ potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí Marek Čihák.

Ve sběru elektroodpadu se Češi zlepšují. Jen v loňském roce odevzdali k recyklaci přes 720 tun použitých žárovek a zářivek.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme