Lednový výsledek zahraničního obchodu by mohl přinést pozitivní rekord

Lidé šetří a kupují méně spotřebního zboží ze zahraničí, na druhé straně podnikům se stále daří vyvážet. To jsou faktory, které ovlivnily saldo zahraničního obchodu. Přesné údaje za leden zveřejní český statistický úřad dnes dopoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Superb II je 4838 mm dlouhá, 1817 široká, 1462 mm vysoká a rozvor náprav je 4850 mm

Škoda Superb II je 4838 mm dlouhá, 1817 široká, 1462 mm vysoká a rozvor náprav je 4850 mm | Foto: Škoda Auto

Už s předstihem ale analytici říkají, že výsledky budou velmi dobré.

„Předpokládáme, že přebytek zahraničního obchodu dosáhl v lednu 11 miliard korun. Znamená to, že český zahraniční obchod má našlápnuto k novému lednovému rekordu,“ tvrdí Petr Dufek z ČSOB.

Na straně dovozu působila negativně drahá ropa, na druhé straně ovšem příznivě působila slabá domácí poptávka, která omezuje importy do České republiky.

„Na straně vývozu vidíme stále velmi silné exporty automobilového průmyslu a nejinak tomu bylo i v prvním měsíci letošního roku,“ dodává Dufek.

Jitka Hanžlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme