Legální hazard by měl být průhlednější

Novela loterijního zákona by měla zpřísnit a zprůhlednit podnikání v tomto oboru. Nová opatření by měla zajistit lepší bezpečnost a vyloučit nežádoucí živly z podnikání v oblasti sázkových her. Při posuzování nových licencí a hodnocení těch fungujících, by mělo ministerstvo financí více spolupracovat s ministerstvem vnitra. Obce budou moci vyhláškou omezit provoz výherních automatů i kasin. Užití prostředků, které z tohoto průmyslu obce dostanou, budou muset zveřejnit. Informace budou na úřední desce k dispozici veřejnosti nejméně pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasíno | Foto: Jan Rosenauer

"Největší změnou je posílení transparentnosti celého sektoru, aby bylo vidět, kdo v něm působí, jak nakládá s penězi, které má odvádět na veřejně prospěšné účely," vysvětluje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Druhou zásadní změnou je potom spolupráce s Ministerstvem vnitra při posuzování žádostí o licenci a toho, jestli provozovateli nejsou pochybné subjekty, které na trhu nemají co dělat."

Obce budou moci vyhláškou omezit provoz výherních automatů i kasin. Užití prostředků, které z tohoto průmyslu obce dostanou, budou muset zveřejnit. Informace budou na úřední desce k dispozici veřejnosti nejméně pět let. Také provozovatelé heren a kasin budou mít povinnost zveřejňovat důležité údaje. "Budou se zveřejňovat dvě věci: první je seznam akcionářů a pokud jsou akcionáři právnické subjekty, také akcionáře akcionářů. Pak se budou zveřejňovat odvody peněz na veřejně prospěšné účely. Provozovatel bude muset říct, komu peníze dal, na co byly použity a jestli tam nejsou nějaké majetkové nebo personální vazby."

V Česku se totiž v sázkách točí stále víc peněz. Celkové tržby tohoto průmyslu v roce 2003 meziročně vzrostly na 78 miliard korun. Příjmy státu z toho tvořily dvě miliardy korun, 875 milionů korun získaly rozpočty obcí a další necelé 2 miliardy směřovaly na veřejně prospěšné účely. Novou podobu zákona by měla dostat vláda v březnu, s platností se počítá od 1. ledna 2006.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme