Legální hazard by měl být průhlednější
Novela loterijního zákona by měla zpřísnit a zprůhlednit podnikání v tomto oboru. Nová opatření by měla zajistit lepší bezpečnost a vyloučit nežádoucí živly z podnikání v oblasti sázkových her. Při posuzování nových licencí a hodnocení těch fungujících, by mělo ministerstvo financí více spolupracovat s ministerstvem vnitra. Obce budou moci vyhláškou omezit provoz výherních automatů i kasin. Užití prostředků, které z tohoto průmyslu obce dostanou, budou muset zveřejnit. Informace budou na úřední desce k dispozici veřejnosti nejméně pět let.
"Největší změnou je posílení transparentnosti celého sektoru, aby bylo vidět, kdo v něm působí, jak nakládá s penězi, které má odvádět na veřejně prospěšné účely," vysvětluje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Druhou zásadní změnou je potom spolupráce s Ministerstvem vnitra při posuzování žádostí o licenci a toho, jestli provozovateli nejsou pochybné subjekty, které na trhu nemají co dělat."
Obce budou moci vyhláškou omezit provoz výherních automatů i kasin. Užití prostředků, které z tohoto průmyslu obce dostanou, budou muset zveřejnit. Informace budou na úřední desce k dispozici veřejnosti nejméně pět let. Také provozovatelé heren a kasin budou mít povinnost zveřejňovat důležité údaje. "Budou se zveřejňovat dvě věci: první je seznam akcionářů a pokud jsou akcionáři právnické subjekty, také akcionáře akcionářů. Pak se budou zveřejňovat odvody peněz na veřejně prospěšné účely. Provozovatel bude muset říct, komu peníze dal, na co byly použity a jestli tam nejsou nějaké majetkové nebo personální vazby."
V Česku se totiž v sázkách točí stále víc peněz. Celkové tržby tohoto průmyslu v roce 2003 meziročně vzrostly na 78 miliard korun. Příjmy státu z toho tvořily dvě miliardy korun, 875 milionů korun získaly rozpočty obcí a další necelé 2 miliardy směřovaly na veřejně prospěšné účely. Novou podobu zákona by měla dostat vláda v březnu, s platností se počítá od 1. ledna 2006.