Lenovo je největším výrobcem počítačů na světě, čínská firma předstihla HP

Čínská společnost Lenovo Group je největším výrobcem počítačů na světě. Vyplývá to z žebříčku, který sestavuje výzkumná společnost Gartner. Podle něj Lenovo sesadilo z prvního místa svého amerického konkurenta, firmu Hewlett-Packard. Podle výzkumné agentury IDC ale HP dál zůstává s nepatrným náskokem na prvním místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Firma Lenovo v roce 2005 koupila divizi osobních počítačů americké společnosti IBM za 1,25 miliardy dolarů (zhruba 24 miliard korun).

Podle šéfredaktora serveru Živě.cz Davida Polesného je pro Lenovo výroba počítačů prioritou a právě díky této akvizici se v posledních letech v tomto odvětví dotáhla na Hewlett-Packard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody prvenství Lenova ve výrobě počítačů vysvětloval na Rádiu Česko šéfredaktor serveru Živě.cz David Polesný

„Po sedmi letech tady máme velice silného výrobce specializovaného na výrobu osobních počítačů, kdežto HP se více přeorientovalo na serverová řešení, korporátní věci a osobní počítače byly trochu na vedlejší koleji. Teď se to všechno ukazuje,“ řekl Polesný.

Tento trend se podle něj promítá i na evropském a potažmo českém trhu. „Lenovo má vhodněji nastavenou i nabídku svých produktů a lépe pokrývá aktuální poptávku,“ míní odborník.

Prodej počítačů ale celosvětově upadá a to se projevilo i na zmíněných firmách. Obě ve třetím čtvrtletí letošního prodaly o osm procent počítačů méně.

„Osobní počítače jsou postupně nahrazovány chytrými mobilními telefony a především tablety. Uživatelé se u počítačů orientují spíše na konzumaci obsahu a k tomu jim stačí příruční tablet,“ vysvětlil Polesný důvody propadu. „Bude to zřejmě poprvé od roku 2001, kdy nám poklesne meziročně prodej počítačů,“ dodal.

Václav Sochor, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme