Miliardový tendr Lesů České republiky vyhrála skupina PETRA. Získat může až deset kontraktů

Vítězem sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva 2020+ pro léta 2020 až 2024 je předběžně těžařská skupina PETRA z Hodonína. Firma v tendru podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 soutěžených jednotek, a má tak šanci získat až deset kontraktů. Vyplývá to z přehledu podaných nabídek, který Lesy České republiky zveřejnily na webu.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma v tendru podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 soutěžených jednotek (ilustrační foto). | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Skupinu PETRA tvoří kromě firmy PETRA také společnosti T.E.P. Holz a T.E.P.Z. z Ratíškovic na Hodonínsku. Skupina PETRA byla úspěšná již v loňském tendru 2019+, když ze 40 smluv získala šest kontraktů. Úspěšnější tehdy byla jen Jihozápadní dřevařská s 12 kontrakty.

Nadbytek kůrovcového dřeva řeší lesníci v Česku vývozem do Číny. Poslali ho tam už za dvě miliardy

Číst článek

Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s možným ziskem až pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert.

Po čtyřech cenově nejlepších podaných nabídkách mají společnosti RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice. Po třech jednotkách by mohly získat firmy LST, Jihozápadní dřevařská a Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Nabídky do tendru do středeční uzávěrky podalo 32 firem a alespoň jednu zakázku by mohlo získat 21 z nich. Celkem firmy podaly 213 nabídek, takže na každou z 54 jednotek připadá v průměru 3,94 nabídky. Zájem firem o práci pro Lesy České republiky je tak vyšší než v minulých letech. Loni v tendru 2019+ činil průměr nabídek na jednotku 2,74.

Práce za 7 miliard

V tendru 2020+ jde o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Lesy České republiky, kterým patří téměř polovina lesů v Česku, podané nabídky nyní vyhodnocují. Vítězné firmy by měly na dotčených jednotkách začít pracovat od ledna.

Lesy ČR představí tendr 2020+. Nabídne šedesátku zakázek s těžbou devíti milionů krychlových dřeva

Číst článek

Tendr s 54 zakázkami podnik rozčlenil do tří typů podle toho, jak je dané území zasaženo kůrovcovou kalamitou. Nejvíce zájemců podalo nabídky na 23 takzvaných kalamitních jednotek, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcem. Firmy budou na těchto jednotkách provádět těžbu a pěstební práce. Vytěžené dřevo si budou prodávat samy Lesy České republiky.

Na devíti postkalamitních jednotkách budou firmy provádět pouze pěstební práce. Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, se týká 22 jednotek. V tendru 2019+ se komplexní zakázka týkala všech jednotek.

Kalamitní jednotky

Podle Jana Příhody z think tanku Czech forest byla tvorba cenových nabídek na kalamitní a postkalamitní jednotky pro firmy jednodušší, protože do kalkulací nemusely, na rozdíl od komplexní zakázky, zahrnovat ceny dřeva. „Problém prodeje dřeva a s ním spojená cenová rizika na sebe převzaly Lesy České republiky,“ řekl Příhoda.

Majetek patří státu, rozhodl Nejvyšší soud. Cisterciáci Vyšší Brod nemají nárok na 2084 hektarů lesa

Číst článek

Dodal, že Lesy České republiky u kalamitních jednotek nyní vědí, kolik firmám zaplatí, ale nevědí, za kolik prodají dřevo. Za poslední tři roky se ceny surového dřeva podle Příhody propadly zhruba o 50 procent.

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy České republiky, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud se dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů České republiky při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě dřeva.

Vytěžené dřevo z kalamitních jednotek budou Lesy České republiky prioritně prodávat na elektronických aukcích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme